Projednávání územního plánu Brna jde dál, náměstek odmítl námitky | E15.cz

Projednávání územního plánu Brna jde dál, náměstek odmítl námitky

Projednávání nového brněnského územního plánu bude pokračovat podle původního plánu. Odpovědný primátorův náměstek Ladislav Macek (ČSSD) odmítl možnost, že by městu kvůli údajně nesprávnému formálnímu postupu hrozilo v budoucnu zrušení dokumentu u soudu. Varoval před tím spolupracovník občanských sdružení Petr Firbas. Jde hlavně o budoucí silnici R43 z Brna na sever. Není právoplatně zakreslena v současném krajském územním plánu, a tak s ní podle některých právních názorů nemůže Brno dnes počítat ani v připravovaném územním plánu.

Silnice R43 byla zakreslená i v minulém městském územním plánu, loni to však zrušil soud. Radnice si poté nechala zpracovat právnický posudek, jak to může ovlivnit přípravu nového územního plánu. Právníci doporučili opatrnost. Podle nich lze „z hlediska principů fungování veřejné správy“ jen obtížně předjímat, jak projednávání na kraji dopadne, a tudíž R43 do budoucí mapy Brna kreslit. Macek však zdůraznil, že krajská samospráva má o trase silnice R43 jasno, což nedávno zastupitelé odhlasovali. „Samozřejmě, pokud nebude zpracován územní plán Jihomoravského kraje, nebude moci být ani schválen v tom rozsahu územní plán města Brna,“ uvedl. Připravovat dokument však prý lze.

Náměstek dodal, že vracet se v přípravě nového územního plánu Brna na začátek nikomu neprospěje. „Možná jen některým odpůrcům dopravních staveb v Brně,“ podotkl. Radnice bude v přípravě dokumentu pokračovat podle plánu, v únoru má začít oficiální projednání s veřejností. Už dříve rozjel magistrát sérii diskusí s obyvateli. Dosud nejbouřlivější se týkala budoucnosti zahrádkářských kolonií. Tehdy se lidé ani nevešli do zasedací místnosti, natož aby si všichni sedli, a radnice podle Macka po této zkušenosti chystá novinku. Budoucí diskuse bude natáčet a záznam dávat na internet, aby si argumenty zpracovatelů i veřejnosti mohl vyslechnout, kdokoli se diskuse nebude moci zúčastnit.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!