Projekt jízdné zdarma má díry. | E15.cz

Projekt jízdné zdarma má díry.

Jezdit do školy zadarmo není tak výhodné, jak to na první pohled vypadá.

Projekt Žákovské jízdné zdarma se týká pouze studentů do devatenácti let, přitom řada z nich je starší. Průkazka překvapivě platí i o sobotách a nedělích.

Představitelé kraje argumentují, že tak pamatuje na praxe a dojíždění na internáty v neděli. Ovšem nepřímo tak umožňuje za dotaci jezdit o víkendu zdarma třeba za zábavou.

Další problém se týká trvalého bydliště.

„Matka jednoho našeho žáka se rozvedla a je formálně hlášená i s dětmi k bydlení na obecním úřadě v Libici nad Cidlinou,“ řekla ředitelka poděbradské speciální školy Květa Husová.

„Našla si podnájem v Nymburce. Chce, aby její děti mohly jezdit zadarmo, jedno z Nymburka do školy do Poděbrad a druhé na střední školu do Kolína. Jenže podle pravidel jí nelze průkaz vystavit, protože v Nymburce nemá trvalé bydliště. Přitom by projekt měl hlavně pomáhat v podobných případech,“ říká Husová. Krajští radní však problémy teď odmítají řešit.

„Stanovené podmínky neumožňují poskytování výjimek. Teprve po vyhodnocení celého projektu může Rada kraje rozhodnout o případné změně podmínek,“ uvedla tisková mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!