Prosek - zhmotnělý kousek budoucnosti | E15.cz

Prosek - zhmotnělý kousek budoucnosti

Dvě nové stanice metra, kolem tří tisíc bytů, asi dvacet tisíc metrů čtverečních kancelářských a komerčních ploch, tisíce podzemních i nadzemních parkovacích míst... strohá řeč čísel budoucnosti Proseku.

Zajímavá a originální architektura, moderní a vysoce kvalitní bydlení, důležitá obchodní a administrativní centra, to bude nová tvář Proseku. Masivní výstavba, kterou mohou obyvatelé této části Prahy sledovat už několik let, změnila její vzhled. „Spolu s prodloužením trasy C pražského metra do Letňan vyrůstá na Proseku spousta zajímavých jednotlivých budov i celých obytných komplexů.

Sídliště Prosek se tak z ubytovny Prahy mění na moderní a rozvíjející se městskou čtvrť, která je domovem pro tisíce nových obyvatel. Kromě toho nová obchodní a administrativní centra nabídnou místním obyvatelům řadu pracovních příležitostí, takže pro spoustu z nich odpadne dojíždění do centra.

Důležité je i to, že noví vlastníci bytů mají zájem o kultivaci prostředí, ve kterém žijí,“ řekl náměstek pražského primátora Pavel Klega, do jehož kompetence rozvoj města spadá. Celé prodloužení trasy C je 4,6 kilometru dlouhé a má tři stanice, Střížkov, Prosek a Letňany. Stanice Střížkov, navržená ing. arch. Patrikem Kotasem, je zastřešena ohromnou oceloskleněnou konstrukcí ve tvaru velryby. Je hloubená a koleje jsou jen 6,3 metru hluboko. Je zde také podchod pod Vysočanskou ulicí a počítá se i s prozatímním P+R parkovištěm pro 200 vozů.

#####Urbanizace okolí Polikliniky Prosek

V bezprostředním sousedství stanice metra Střížkov se uskutečňuje rozsáhlá výstavba několika větších celků. Na areál polikliniky Prosek navazuje východním směrem obytný celek, který nese název Polyfunkční projekt Prosek a Bytový park Prosek. Zatím investor dokončil část s 312 novými byty.

Sedmipodlažní budovy jsou řazeny vedle sebe a mezi prvními dvěma je odpočinkové atrium s cestičkami, lavičkami a sadovou úpravou, zatímco vchody do domů vedou z vnějších stran. V další etapě se připravuje Polyfunkční projekt Prosek, kde přibude dalších 400 (v roce 2011), respektive 300 (v roce 2012) bytů. Součástí komplexu je také 1400 m2 kancelářských a 760 m2 obchodních ploch.

#####Prosek Point, domy Na Vyhlídce

Prosek Point bude soubor multifunkčních domů, který se chystá proti obchodnímu domu Billa. V dalším severozápadním segmentu křižovatky ul. ProseckáVysočanská byl právě dokončen architektonicky výrazný bytový komplex Starý Prosek se 480 byty. Posledním realizovaným projektem v této lokalitě je soubor bytových domů v ulici Na Vyhlídce. Komplex jedenácti čtyřpodlažních domů s 200 byty poskytuje výhled na panoráma Prahy od Vysočan přes Vinohrady a Žižkov až po Pražský hrad a Petřín. Ve výstavbě je ještě dvanáctý dům, který kromě dalších 28 bytů nabídne i komerční plochy. Výrazným komplexem se má stát Polyfunkční centrum Klíčov. Stavět se bude v trojúhelníku tvořeném ulicemi Prosecká, Letňanská a Čakovická, v sousedství areálu DP Klíčov.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!