Provozovatelům letiště se nelíbí rozsáhlá výstavba v okolí | E15.cz

Provozovatelům letiště se nelíbí rozsáhlá výstavba v okolí

Provozovatelé letňanského letiště nesouhlasí s rozsáhlou výstavbou, která se v okolí letiště chystá. Obávají se toho, že obyvatelé nových domů si budou na provoz letiště stěžovat. Developeři totiž lidem slibují bydlení v klidné lokalitě. A to i přesto, že necelý kilometr odtud se nachází další letiště, a to vojenské letiště ve Kbelích.

Letňanské letiště, které leží na dohled od konečné stanice metra a slouží především turistickým a malým dopravním letadlům, je z několika stran obklopeno volnými parcelami. Ty už dříve skoupili developeři, kteří zde plánují výstavbu. Parcely se ale nacházejí v ochranných pásmech letiště, veškerá výstavba je tedy v těchto místech kvůli bezpečnosti letového provozu regulována a musí mít souhlas Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Noví obyvatelé také musí počítat s tím, že jim nad hlavou budou často přistávat letadla. Letiště v Letňanech eviduje 38 tisíc pohybů letadel ročně. Podle majitele letiště, kterým je od konce roku 2007 společnost SIT Prague, už v minulosti různé skupiny lidí proti letišti vystupovaly a usilovaly o jeho zrušení. „Tento tlak neustává ani dnes, kdy je letiště šikanováno prostřednictvím účelově zakládaných občanských sdružení a neustálými pokusy politiků, kteří chtějí dosáhnout jeho zrušení,“ řekl Milan Mikulecký ze SIT Prague. Úřady se často potýkají s tím, že si lidé postaví dům u letiště nebo u trasy plánované dálnice a pak chtějí letecký provoz nebo výstavbu silnice zastavit. „Vždy upozorňujeme na blízkost letiště už během územního řízení,“ řekl Lukáš Kolín z ÚCL. Podle Kolína by ale měly o blízkosti letiště informovat také příslušné územně plánovací úřady a informace by budoucím obyvatelům měli dát především developeři.

To se ale ne vždy stane. Na sever od letiště mezi ulicemi Beranových, Toužimská a Veselská například v současnosti staví další etapu bytových domů společnost Central Group. Ve stejné lokalitě chystá devět menších domů také společnost Coventina. Developeři slibují na svých webových stránkách občanskou vybavenost, dopravní dostupnost a nedaleký lesopark, o blízkosti dvou letišť se ale nezmiňují. Podle Veroniky Ježkové z Central Group se takové informace klienti dozvědí při osobním jednání. „Do lokality s klienty jezdíme, při prohlídce letiště uvidí,“ řekla Ježková. Podle provozovatele letiště ale realitní agenti prohlídky pořádají zpravidla ve chvíli, když se na letišti nelétá. „Jezdí například v době, kdy je provoz zastaven kvůli údržbě vzletové a přistávací dráhy, nebo klientům tvrdí, že letiště je zde povolené jen na omezenou dobu a do roka skončí,“ poznamenal Mikulecký. Podle něj právě nově přistěhovaní obyvatelé jsou největší stěžovatelé. „Starousedlíci naopak berou letiště za své a často nám vyjadřují svou podporu,“ dodal. Někteří stavebníci staví i bez nutného vyjádření ÚCL. V takovém případě jsou ale územní rozhodnutí a stavební povolení neplatné, a stavebníkovi tak v krajním případě kromě sankce hrozí i povinnost stavbu na své náklady odstranit. Takto začalo stavět propojovací silnici mezi Toužimskou ulicí v Letňanech a Mladoboleslavskou ulicí ve Kbelích i hlavní město. Podle ÚCL sloupy veřejného osvětlení, které měly silnici osvětlovat, ohrožovaly bezpečnost letového provozu. Vadily by letadlům při vzletu a přistávání. Stavba, která už je téměř hotová, tak nemůže být zkolaudována. „V současnosti hledáme řešení, tím by mohlo být snížení výšky stožárů,“ poznamenal Kolín. Vznik letňanského letiště je datován do 20. let minulého století. Přímo na letišti působila továrna na vojenská letadla Letov, později také továrny Aero a ČKD. V této oblasti se soustředil i letecký výzkum, působil zde Vojenský letecký ústav studijní. Obyvatelé sousedních městských částí areál letiště využívají k rekreaci. Kromě rozsáhlé plochy zeleně, kde žije ohrožený sysel obecný, tam funguje galerie, modelářské letiště, modelářská dráha i místo pro nacvičování golfových odpalů. Vojenský historický ústav plánuje v zanedbaném areálu aerovky vytvořit nové expozice leteckého muzea.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!