Průmyslová zóna v Mošnově čeká na příchod investorů | E15.cz

Průmyslová zóna v Mošnově čeká na příchod investorů

Jeden z největších rozvojových areálů v ČR vzniklý na zelené louce - strategická průmyslová zóna Ostrava-Mošnov očekává příchod dalších investorů. Cestu jim mimo jiné otevírá vyřešení problémů s dodávkami elektřiny.

Nástup nových investorů do mošnovské zóny sice přibrzdila krize, podle zástupců ostravského magistrátu ale zájemci jsou. Jeden z nich - společnost z oblasti leteckého průmyslu - se zajímá o prostory pro výrobu a výzkum, druhý zájemce se orientuje na automobilový průmysl. Příprava Strategické průmyslové zóny Ostrava-Mošnov (SPZ) započala již v roce 2000, tehdy se jednalo o 30hektarovou plochu. V roce 2004 bylo rozhodnuto o jejím rozšíření na 130 hektarů a následně v roce 2005 na 200 hektarů, a to především v souvislosti se zájmem automobilky Hyundai.

Ve stejném roce získala na základě usnesení vlády statut strategické průmyslové zóny a v roce 2006 byla započata projektová příprava. Samotná příprava území a výstavba klíčových inženýrských sítí včetně komunikací probíhala od roku 2007, nejintenzivnější výstavba byla realizována v roce 2009. K dnešnímu dni je dokončena veškerá základní technická infrastruktura zóny - vodovody, plynovody, dešťová a splašková kanalizace, čistírna odpadních vod, vnitřní komunikace. Rozvody elektřiny a telekomunikací zajišťují na míru pro investory jednotlivé distribuční společnosti (ČEZ Distribuce, Telefónica O2 a další).

#####Investice přinesly i zaměstnanost

V současné době je v SPZ Ostrava-Mošnov zaměstnáno 1021 osob, v následujících dvou letech má jejich počet narůst až na 1300 osob. Firma Behr vyrábí chladiče a klimatizace pro osobní vozidla, společnost Plakor z Jižní Koreje se věnuje výrobě plastových dílů automobilů, italská Cromodora Wheels je producentem kol z lehkých slitin pro osobní vozy. Český průmysl reprezentuje v Mošnově Free Zone Ostrava, která v zóně centralizuje a rozšiřuje služby svobodného celního pásma, dalším zástupcem středoevropského regionu je slovenský developer HB Reavis Group, který zde připravuje projekt multimodálního logistického karga.

Dosud investoři v zóně proinvestovali v rámci svých projektů 3,5 miliardy korun a další 2,5 miliardy by měly být ještě investovány, a to konce roku 2016. Iinvestici připravuje v úzké spolupráci s městem společnost HBRG. Dokonale připravené plochy s dostatečnou dopravní a technickou infrastrukturou a vyřešenými majetkovými poměry jsou jednou z hlavních výhod, které město Ostrava investorům nabízí za přijatelných cenových podmínek. Součástí atraktivity zóny jsou také související investiční pobídky agentury CzechInvest a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!