Prvňáčky lákají na fotbal, ruštinu i keramickou pec | E15.cz

Prvňáčky lákají na fotbal, ruštinu i keramickou pec

Boj o budoucí prvňáčky začal. Kterou školu by si měli zvolit? Tu se sportovním zaměřením? Nebo s novou výukovou kuchyní?

Za tři týdny vypuknou zápisy a devět přerovských škol se už teď snaží získat body u rodičů dětí, které se chystají do první třídy. Školy už nechaly vytisknout stovky informačních letáčků, inzerují, představují a předcházejí si děti i jejich rodiče.
Letos by měly přerovské školy zaznamenat nárůst prvňáčků. „Zatímco vloni v září zasedlo poprvé do lavic 386 dětí, letos by mělo k zápisům dorazit zhruba 470 předškoláků,“ uvedl Milan Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu. Konečný počet dětí navíc může ovlivnit i fakt, že k zápisům mohou přijít mladší děti, než doposud - nově totiž může do první třídy nastoupit i dítě, které bude mít šest let teprve do 30. června roku 2011. Pětiletý prvňáček ale musí mít potvrzení od lékaře a od psychologa, že je na školu dostatečně zralý. A co přerovské školy před zápisy nabízejí a slibují?
Základní škola Trávník prvňáčky tradičně zve na Pohádkové učení. „Každou středu od začátku do konce ledna k nám chodí předškoláci, aby se s naší školou seznámili. Ze začátku samozřejmě prostřednictvím pohádek. Přicházejí s nimi i rodiče a mohou sledovat své dítě, jak se umí zapojit, jestli je soustředěné, nebo neposedné. I oni si pak mohou udělat představu, jestli je pro školu už zralé,“ řekla ředitelka školy Marie Mifková. Trávník školákům nabízí angličtinu už od první třídy a na druhém stupni nabízí školákům jednu ze tří možností: jazykové, matematické nebo praktické zaměření.
Budoucí školáci si mohou projít i školou Svisle. „V úterý 26. ledna od půl čtvrté odpoledne pořádáme Den otevřených dveří. Děti k nám mohou přijít prohlédnout si třídy, budou pro ně připraveny i hry a soutěže. Rodičům rádi zodpovíme otázky ohledně výuky,“ uvedl ředitel školy Miroslav Fryštacký. Škola Svisle nenabízí zaměření na jazyky nebo na sport, ale za svou přednost učitelé považují fakt, že se nadstandardně zaměřuje na individualitu dítěte a má speciální výukové postupy.
Základní škola Velká Dlážka zase může lákat děti, které mají blízko ke sportu. „Zaměřujeme se na plavání a volejbal. Máme u školy nové hřiště a na dohled je i bazén,“ konstatoval ředitel Jarmil Vysloužil. Také tato škola věnuje budoucím prvňáčkům Den otevřených dveří. A to 3. února od osmi do dvanácti hodin, aby si školu mohly prohlédnout za chodu. Také Základní škola Želatovská chystá na 14. ledna od čtyř hodin odpoledne akci pro předškoláky – na zvídavé hlavičky budou čekat hry a soutěže. Škola, která se orientuje na lední hokej, nepodceňujeme ani jazykovou průpravu. „Třeba angličtinu tu máme už od první třídy,“ podotkl ředitel František Žůrek. Připomíná i to, že škola má nově opravené hřiště a vlastní keramickou pec, která slouží zručným školákům.
Také dvě školy v Přerově - Předmostí se připravují na lednové návštěvy budoucích žáků. Škola Komenského, která se specializuje na přírodovědné obory a historii, přivítá předškoláky 21 ledna od osmi od rána do čtyř odpoledne. A do Mateřídoušky se mohou přijít podívat budoucí školáci v úterý 26. ledna od osmi do čtyř. Dny otevřených dveří už mají za sebou Základní školy Boženy Němcové, Za Mlýnem a U Tenisu. Teď už se tyto školy jen prezentují v rámci stránek a plakátů. „My se hodně orientujeme na ruční práce a praktickou výuku. Teď máme třeba novou kuchyň, kterou mohou děti využít,“ nabízí budoucím školákům ředitelka školy Boženy Němcové, do které dochází více dětí z romských rodin. Základní škola Za Mlýnem se zase specializuje na fotbal a nabízí dětem i možnost věnovat se volejbalu. „Nadstandardní péči věnujeme dětem na druhém stupni i tím, že je formou kroužků připravuje na přijímací zkoušky na střední školy,“ konstatuje ředitelka školy Božena Přidalová Mnozí rodiče tak nemusí řešit placené doučování češtiny a matematiky.
Škola U Tenisu, která má jako jediná v Přerově speciální třídy pro dyslektiky, nabízí už druhým rokem novinku v podobě sportovních tříd pro školáky na druhém stupni. „Její žáci mají místo dvou hodin tělocviku pět hodin. V nich si mohou vyzkoušet různé druhy sportů a později se třeba pro jeden z nich rozhodnout,“ připomněla zástupkyně ředitele Jitka Chlapečková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!