První 3D zážitky na nafukovacím plátně | E15.cz

První 3D zážitky na nafukovacím plátně

Opera zavítá do Litoměřic možná poprvé. A hned světová. Pucciniho Madama Butterfly v podání newyorské Metropolitní.

Atrium Domu kultury se v pátek a v sobotu 4. a 5. září promění v přírodní promítací sál a na přenosném nafukovacím plátně se odehraje nejenom operní milostný příběh z exotického prostředí, ale i dobrodružství kreslených postaviček při cestě na Měsíc. Potečou i potoky krve v nervy drásajícím příběhu. Na programu je Pucciniho opera Madama Butterfly, animovaný film Cesta na Měsíc a horor Krvavý Valentýn. Všechna představení kromě opery budou ve 3D provedení.
„Je to mimořádná akce, taková se v dohledné době už nebude opakovat,“ hodnotí ředitelka pořádajícího Domu kultury Věra Kmoníčková. Operu uvidí Litoměřičtí vůbec poprvé a na vysokou digitální kvalitu promítání tady také nejsou zvyklí. Zdejší kino je totiž stále ještě analogové.

Zkouška atria

„Chceme si vyzkoušet, jestli je reálné mít v atriu pevné plátno. Vzniklo by tak vlastně letní kino nebo netradiční prostor pro koncerty, festivaly nebo jiné společenské akce,“ říká ředitelka. Pod zdejší Dům kultury patří také divadlo a kino. A právě to teď stojí na osudové křižovatce. Je totiž analogové a pomalu mu už zvoní hrana. „Do dvou let musíme změnit promítací technologii tak, abychom byli schopni vysílat digitálně. Jinak je to náš konec,“ říká Kmoníčková. Kino dosud promítá z klasického pětatřicetimilimetrového pásu, ale v blízké době už na tomto formátu žádné nové filmy zaznamenány nebudou. Promítat se bude pouze ze speciálních harddisků nebo satelitním přenosem. Samozřejmě mnohem kvalitněji. Také rostoucí multiplex v Ústí nad Labem je hrozbou pro analogová kina. Obávají se totiž, že jim odlákají diváky. Ti nebudou líní si za lepšími a moderními kinozážitky dojet do blízkých měst. Zatím mohli jezdit jen do Prahy, protože Ústecký kraj je multiplexy nedotčený. S otevřením prvního na jaře v Ústí klesne zřejmě návštěvnost v klasických kinech.

Operní hit z USA

Menu zkušebního 3D promítání je postavené tak, aby si na své přišli děti i dospělí. Opera je pak třešinkou tohoto dortu. Na jaře letošního roku se totiž tato opera promítala v přímém přenosu pomocí satelitu ve čtrnácti digitálních kinech v republice. Předlohou opery je novela amerického autora, napsaná podle skutečné události. Příběh nešťastně zamilované Cio-Cio-San je patřičně sentimentální, ale nechybí mu spád a exotický kolorit prostředí. Pucciniho pojetí je pak označované za operní hit. V newyorské Metropolitní mělo premiéru v roce 2006. V záznamu tohoto představení má divák jedinečnou příležitost podívat se tam, kam se třeba nikdy nedostane. Jednak do samotné Metropolitní, a pak tak blízko k hlavním postavám na jevišti, že ani v samotné Met tolik detailů neviděl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!