První etapa výstavby Futuramy končí | E15.cz

První etapa výstavby Futuramy končí

Během minulých měsíců se výrazně změnilo blízké okolí stanice metra Invalidovna. Společnost Immorent zde dokončuje první etapu projektu Futurama Business Park, který nyní očekává své první nájemce. „Futurama je součástí rozvoje Karlína, který se stal vyhledávanou destinací mezinárodních společností i dynamických českých firem,“ říká jednatel společnosti Immorent Tomáš Velemínský.

Projekt Futurama Business Park bude obsahovat po dokončení celkem šest objektů - pět administrativních nabízejících celkem 41 300 metrů čtverečních kvalitních kancelářských ploch a jeden objekt určený pro gastronomii. V současné době jsou hotovy první dvě z plánovaných čtyř administrativních budov s půdorysem ve tvaru U. Tyto čtyři objekty doplní pátý, který bude areál uzavírat ze strany původní karlínské zástavby. Směrem k ulici Sokolovská pak stojí objekt určený pro gastronomický provoz přístupný široké veřejnosti. „Momentálně máme po kolaudaci prvních dvou objektů, další tři administrativní budovy budou pokračovat v závislosti na poptávce,“ uvedl dále Tomáš Velemínský. Předpoklad je dokončit celý projekt nejpozději do roku 2012. Objekty jsou navrženy jako šestipodlažní, samozřejmostí jsou podzemní garáže, které budou po dokončení projektu společné pro všechny součásti objektu Futurama Business Park.

#####Důraz na nízkoenergetický provoz

Až dosud se mohlo zdát, že Futurama Business Park je jen další z řad administrativních objektů, které rostou v několika lokalitách Prahy. To, co odlišuje karlínský projekt společnosti Immorent od konkurence, totiž laik na první pohled nepozná. „Projekt je navržen jako nízkoenergetický s důrazem na maximální úsporu všech energií,“ poodhaluje zázemí Futuramy Tomáš Velemínský. Technologií, které šetří energii, je přitom ve Futuramě řada. Například tepelná energie pro vytápění a chlazení objektu se získává s pomocí tepelného čerpadla fungujícího na bázi vzduch-voda. Důležité ale není jen ekologicky získávat teplo, ale také účinně bránit tepelným ztrátám. „Máme velmi dobře tepelně izolovanou fasádu a máme vysoké tepelně-izolační hodnoty zasklení. V součtu to dá obal budovy, který udrží teplo uvnitř,“ pokračuje Tomáš Velemínský. Základem je efektivní řízení celého systému, které se dá přizpůsobit na míru požadavkům jednotlivých nájemců. Energii také výrazně uspoří externí žaluzie, které zejména v létě snižují náklady na chlazení objektu.

#####Vysoká flexibilita

Čím se projekt také odlišuje od některých konkurenčních, je důraz na maximální variabilitu vnitřních prostor. Jelikož se Futurama Business Park nestaví pro konkrétního zákazníka, nelze předem říci, jaké budou jeho požadavky na velikost a uspořádání kanceláří. „Pokud přijde klient a pronajme si libovolnou část objektu, náklady na přizpůsobení jeho potřebám jsou minimální. V rámci projektu i výstavby klademe velký důraz na sofistikovaný systém, který zajistí tuto flexibilitu,“ zdůrazňuje Tomáš Velemínský. Z každé kanceláře tedy bude možné, pokud to bude přání nájemníka, například ovládat i žaluzie. Pokud je naopak bude chtít ovládat centrálně, budou se ovládat centrálně. Projekt Futurama Business Park je jedním z nejzelenějších ze zatím u nás realizovaných. Sám Tomáš Velemínský i přes mírně vyšší investiční náklady je přesvědčen o správném trendu směrem k nízkoenergetickým administrativním budovám a myslí si, že podobné koncepty se v blízké budoucnosti stanou standardem. „Například ve Velké Británii je to standard již nyní a Evropská komise svými opatřeními jde tímto směrem. Český trh se v blízké budoucnosti bude přibližovat také těmto standardům,“ dodává jednatel společnosti Immorent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!