První obchod na refinancování hypoték otevřen | E15.cz

První obchod na refinancování hypoték otevřen

Na počátku dubna otevřela společnost HypoShop, sestra hypotečního makléře Hyposervisu, která nabízí služby v oblasti refinancování hypoték, svůj obchod v pasáži Černá růže v Praze 1.

Jedná se o vůbec první kamenný obchod svého druhu na českém trhu a lidé se zde budou moci bezplatně poradit s makléři, jak nejlépe refinancovat své hypotéky a ušetřit tak nemalou částku na úrocích bank. HypoShop otevírá svůj obchod v době, kdy se předpokládá, že potenciál českého trhu v refinancování hypoték bude kolem 100 miliard korun a bude se týkat až 40 tisíc zákazníků, kterým letos končí období fixace úrokové sazby. Mimořádně vysoký počet vyplývá z končícího období tří- a pětiletých fixací ze silných období 2004 a 2006. „V roce 2004 a 2006 byly sazby na fixační období jedny z nejnižších. Domníváme se, že velká část ze zmíněných 40 tisíc lidí zažije úrokový šok, který nemusí být jen v řádu desetin, ale i celých procentních bodů,“ říká Ondřej Roček, jednatel společnosti a spoluzakladatel HypoShopu. Na vysokém počtu klientů se podílí též rok 2008, kdy byly jednoleté fixace oblíbené. Současný ekonomický vývoj může u podstatné části z nich znamenat významný nárůst reálných nákladů na splácení hypoték, a to i 25 až 30 procent oproti nákladům, které měli s hypotékou doposud. Fixační období je zrádnou pastí. Politika bankovních domů vůči jejich současným klientům byla ze strany Hyposervisu soustavně kritizována od roku 2005 a je stále považována za nekorektní. Drtivá většina starých klientů totiž dostává výrazně horší podmínky na další fixační období než klienti noví. Z tohoto důvodu se společnost rozhodla reagovat založením nové sesterské společnosti s úzkou specializací. „Nevidím důvod, proč by měli lidé doplácet na to, že jim skončila fixační doba. Je zapotřebí klienty lépe informovat o jejich možnostech, v současné době česká veřejnost refinancování hypoték nevnímá dostatečně silně a velmi často je odkázána jen na jeden bankovní institut. Tuto pasivitu chceme změnit v proaktivní přístup, který HypoShop nabízí,“ vysvětlil Ondřej Roček záměry nové společnosti.

*

#####Refinancování hypotéky

Spočívá ve splacení stávající hypotéky hypotékou novou. V období blížícího se konce fixace úrokové sazby, tedy doby, na kterou je úroková sazba fixována na pevnou, neměnnou výši, se nastavuje nová úroková sazba pro následující fixační období. Stejně tak se mohou měnit i další parametry hypotéky, popřípadě lze část úvěru mimořádně splatit bez sankcí. Současně některé hypoteční domy nabízejí na nové fixační období svým stávajícím klientům vyšší úrokové sazby než v aktuálních nabídkách klientům novým. Rozdíl v úrokových sazbách i v řádu desetin procenta může znamenat po zbývající období splatnosti hypotečního úvěru mnoho desítek tisíc korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!