První zákazníci mohou v Centralu nakupovat v roce 2012 | E15.cz

První zákazníci mohou v Centralu nakupovat v roce 2012

I přes protesty obyvatel a přísné schvalovací podmínky obchodní komplex Central v Kladně zřejmě vznikne.

Společnost Crestyl, která chce v Kladně stavět obrovský komplex obchodu a zábavy Central, je rozhodnutá veškeré podmínky pro stavbu splnit. V pondělí 14. září oficálně skončila lhůta pro připomínky ze strany lidí i úřadů.
„Vzhledem k důležitosti projektu se Středočeský kraj po dohodě s kladenským magistrátem rozhodl zohlednit i připomínky došlé i po termínu 14. září,“ říká mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.
Projekt nyní prochází procesem posuzování vlivu na životní prostředí EIA.
„Doufáme, že kraj na základě našich připomínek donutí investora přepracovat studii. Podle té stávající totiž překročí stavba hlukové i jiné normy,“ míní zástupce sdružení Pro Kladno Jan Mourek.
Pokud investor v první fázi splní všechny podmínky, bude ho čekat územní a nakonec stavební řízení. Poté může Crestyl zahájit stavební práce. Všechny úřednické procedury podle zkušeností investorů podobných staveb projekty většinou o dva až tři roky pozdrží. Crestyl je ale rozhodnutý zahájit výstavbu Centralu Kladno již v roce 2011. První zákazníci v něm mají začít nakupovat a bavit se rok a půl poté.
„Je dobře, že je v Kladně nové nákupní centrum Shopping Jih, které připomíná pražský Zličín. Městu ale chybí kinosál a nějaké centrum zábavy. Snad se ho dočkáme v Centralu,“ říká Miroslav Dvořák z Kladna.

Jedenáct podmínek
kladenského magistrátu

„Zveřejnili jsme jedenáct zásadních podmínek, které by měl investor splnit. Musí vyřešit protihluková opatření, opravu poškozených silnic, vysadit zeleň v centru, vybudovat parkovací místa, postavit hřiště nebo sportoviště, nové křižovatky, zajistit stabilitu svahu pod domy v okolí Centralu, omezit frekvenci stavebních strojů a zajistit plynulost dopravy v ulici Petra Bezruče,“ vyjmenovává poždavaky města primátor Dan Jiránek. Některé z těchto úkolů už má údajně společnost v projektu vyřešené ke spokojenosti města.
„Připomínky, které zazněly ve vyjádření magistrátu, v zásadě shrnují body, se kterými počítáme,“ říká za společnost Crestyl Tomáš Klíma.

Obchodní centrum
s pěti podlažími

Obchodní centrum se dvěma patry pod zemí a třemi nad povrchem má stát na svažitém pozemku mezi ulicemi Petra Bezruče na severu, ulicí Ctiborova na východě a areálem pekáren na jihu.
„Projekt může zastavit či pozdržet žádost investora o změnu územního plánu. Magistrát by ji nemusel potvrdit. Uvítali bychom, kdyby na tom místě byly třeba kaskádovité byty,“ říká Martin Janeček ze sdružení Kladno Centrum.
Dokumentaci projektu mohou lidé zhlédnout na odboru životního prostředí magistrátu v úředních hodinách anebo po dohodě na telefonních číslech 312 604 378 nebo 312 604 371.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!