Prvních sedm dětí – za tři dny | E15.cz

Prvních sedm dětí – za tři dny

Lucie Zikmundová

Týdeník Sedmička představuje prvních sedm dětí, které se narodily v tomto roce v Mladé Boleslavi.

V Klaudiánově nemocnici se prvních sedm dětí roku 2010 narodilo během tří dnů. Prvního ledna přišly na svět tři, druhého pak stejný počet a 3. ledna naplnilo šťastné číslo sedmé mimino. Děvčat je pět, chlapci dva.

Tatínek u porodu

Sedmé miminko desátého roku třetího tisíciletí přišlo na svět dvě hodiny po půlnoci. Holčičku Karolínku si domů odvážejí manželé Jindra a Filip Tyrychtrovi z Bělé pod Bezdězem.
Tatínek Filip, který byl u porodu se svojí manželkou, pětadvacetiletou Jindrou, přestřihl dokonce pupeční šňůru. Jejich dcera po narození vážila 3190 gramů a měřila bez jednoho centimetru půl metru.

Šťastná sedmička

Sedmým dítětem je Karolínka náhodou, na svět se přihlásila o týden dřív. „Porod byl docela rychlý. Plodová voda mi odtekla v sobotu v deset večer a ve dvě ráno byla malá na světě,“ prozradila prvorodička Jindra Tyrychtrová. Pohlaví dítěte rodiče znali dopředu. „Jsme spolu už dlouho, dítě jsme si přáli,“ dodává maminka Jindra. Kdo vybíral jméno? „Tatínek.“ Co své dceři přeje do života? „Hlavně aby byla spokojená, šťastná a zdravá,“ říká Karolínina maminka. Dotaz na další děti ji rozesměje. „To se mne ptáte jen pár hodin po porodu?“ usmívá se. Pak ale doplní, že by více dětí určitě chtěla už proto, že sama vyrůstala bez sourozenců.

Rodí se i na přání

Porody na Nový rok se od ostatních neliší, jak potvrzuje primář gynekologicko – porodnického oddělení nemocnice Martin Pán. „Ženy nás nežádají o vyvolání porodu, aby se jim narodilo první dítě roku,“ říká Pán. Do roka mají ale asi dvacet žádostí, kdy jsou požádáni o programovaný porod. „Těm se nebráníme. Pokud neexistuje žádný medicínský důvod, proč bychom nemohli vyhovět, uděláme to. Neodporuje to lékařské etice,“ dodává primář.

Babyboom pokračuje

Přestože odborníci Českého statistického úřadu loni v prosinci oznámili, že po sedmi letech skončil v Česku babyboom, v Klaudiánově nemocnici to rozhodně neplatí. Zatímco loni tam přišlo na svět celkem 1580 dětí, v roce 2008 to bylo jen 1452.

Autor: Lucie Zikmundová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!