Psycho Radio: česky k publiku | E15.cz

Psycho Radio: česky k publiku

Hranická kapela vyměnila na druhém albu angličtinu za češtinu. Muzikanti si nemohou svou volbu vynachválit.

Divoký metalový rytmus i poklidné jazzové hloubání s až hypnotickým účinkem. Zběsilá sóla s kadencí kulometu i procítěné melodické linky. Do toho na patra navrstvené vokály. Nová deska hranické rockové partičky Psycho Radio je nečekaně pestrá. Další barvu do hudební palety přidávají české texty, které nahradily angličtinu, použitou na předchozí nahrávce. „Chceme se tak dostat blíž k fanouškům,“ říká o albu Metal City kytarista a zpěvák kapely Roman Studený.

Proč jste se na nové desce odklonili od angličtiny?

Původně jsme ji, stejně jako tu předchozí, taky chtěli udělat v angličtině. Ale Miloš Dodo Doležal, který desku produkoval, nechal u svého známého textaře některé písničky napsat česky. Tak jsme si řekli, že tu nahrávku uděláme česky i anglicky. Ale nakonec se nám to v češtině tak líbilo, že zůstalo jen u ní.

Proč má album anglický název?

Asi jsme se od angličtiny ještě úplně neodpoutali. Do budoucna taky plánujeme pár písní nazpívat anglicky. Ale cítili jsme, že nás čeština posune blíž k fanouškům. Díky ní je naše tvorba i výraznější a originálnější. Dřív nás někteří přirovnávali k jiným kapelám, teď nás snad budou vnímat jako Psycho Radio.

Jak se kromě použitého jazyka liší Metal City od vašeho debutu z roku 2006?

Je hudebně vyzrálejší. Za tu dobu jsme se posunuli hráčsky i skladatelsky. Obsahuje rockové věci, tvrdé metalové písničky občas s náznakem punku, ale i pomalé kousky. Navíc jsme v kapele začali zpívat všichni, takže na desce máme vokálové linky, které se zajímavě prolínají. Nechtěli jsme, aby to byl kolovrátek, který jak začne, tak skončí. Je to hudebně barevnější.

Desku jste točili celkem dlouho. To asi stálo dost peněz.

Začali jsme natáčet v roce 2008, takže jsme si dali záležet. Levné to nebylo, ale konkrétní cenu neřeknu. Každopádně to nebylo dvacet třicet tisíc, ale daleko víc. Dodo Doležal s tím měl práci, pomohl nám s aranžováním i vokálovými linkami.

Miloš Dodo Doležal je uznávaná rocková osobnost. Jak jste se s ním potkali?

Zná se s naším bubeníkem Pavlem Fojtíkem, jenž dřív hrál v kapele Memoria, která u Doležala točila své desky. Když jsme chtěli nahrát naše písničky, Pavel řekl, že jedině s Milošem. Byl to impuls i pro mě, protože je to docela můj kytarový vzor.

Co vás při přípravě desky hudebně ovlivnilo?

Těžko říct. Každý posloucháme trošku jinou hudbu. Osobně mám hodně rád staré kapely jako Led Zeppelin, Doors, Deep Purple, takže inspiraci jsem bral asi i tam. Ale na té desce to není znát.

Kromě Metal City jste letos natočili i fotbalovou hymnu klubu Horní Újezd. Jak vás to napadlo?

Sám jsem v rodném Horním Újezdě fotbal dřív hrával. Teď jsem spontánně složil text a s kapelou jsme k tomu udělali hudbu. Fotbalisti z toho mají velkou radost. Hymnu si pouští na zápasech a myslím, že to duchu týmu pomohlo. Skoro celý tým si ji prozpěvoval i na křtu.

Desku jste pokřtili v sobotu 27. listopadu v hranickém klubu Olympia. Jak se akce povedla?

Velice, sál byl narvaný. Odezva publika na nové písničky byla perfektní, i díky češtině.

KAPELA PSYCHO RADIO

Nové album Metal City: je možné ho koupit na koncertech nebo přes www.psychoradio.eu

Nejbližší koncerty:

3.12. Chlumec nad Cidlinou

10.12. Spytihněv

17.12. Přerov (RC Šuplík)

18.12. Uherské Hradiště

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!