Radikální slovenská novinka: Papírové dálniční známky už nebudou třeba | E15.cz

Radikální slovenská novinka: Papírové dálniční známky už nebudou třeba

Radikální slovenská novinka: Papírové dálniční známky už nebudou třeba
Slovenská dálnice D1 nedaleko Popradu
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Slovensko se chystá od roku 2015 uvést do praxe elektronické dálniční známky pro auta do 3,5 tuny. Ty mají postupně nahradit dosavadní mýtné nálepky. Příslušný zákon již parlament schválil.

Od 31. ledna 2015 doplní tradiční nalepovací známky také jejich elektronická verze. Pokud se řidiči rozhodnou pro elektronický systém, budou muset při zaplacení mýta uvést zemi, kde bylo auto zaregistrováno, evidenční číslo a typ vozu. Tato data pak budou uchovávána v kontrolní databázi. Platba bude možná nejen v distribučních místech, ale také přes internetový portál či pomocí mobilu. Řidiči budou mít nadále k dispozici desetidenní, měsíční a roční známky.

Slovenská Národní dálniční společnost v minulosti odhadla výši zakázky na elektronické známky na 15 milionů eur (411 milionů korun) pro prvních pět let. Ministerstvo dopravy ale zároveň vedle tohoto výdaje očekávají v souvislosti s elektronickou známkou vyšší příjmy.

Systém papírových nálepek na Slovensku funguje od roku 1996. Ministerstvo dopravy ho ale kvůli rostoucímu počtu automobilů označuje za překonaný a neudržitelný.

Také Česká republika se chce do budoucna papírových dálničních známek zbavit. Nástupcem současných kuponů by mohl být kamerový systém rozpoznávající registrační značky vozidel a kontrolující, zdali mají řidiči zaplaceno, nebo se uvažuje o využití technologie RFID (identifikace na rádiové frekvenci), která se používá například k označení zboží v obchodech a při bezhotovostních platbách.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!