Radikálové chystají další demonstraci. Před věznicí | E15.cz

Radikálové chystají další demonstraci. Před věznicí

Pavel Mokrý s využitím ČTK

V sobotu 20. června chtějí příznivci extrémní pravice zablokovat brněnskou křižovatku ulic Jihlavská a Kamenice před budovou Vazební věznice Brno.

„Policie vyrazila dveře. Asi ve dvanácti lidech proběhla bytem a na všechny lidi namířila pistole. Spícímu dítěti přiložila k hlavě hlaveň brokovnice. Akce POWER právě začala!“

S notnou dávkou emoce začíná průvodní text pozvánky na demonstraci před brněnskou vazební věznicí na webových stránkách Odpor.org. Za mřížemi je totiž pětice neonacistů, které začátkem minulého týden pozatýkali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Demonstrace je podle výzvy na internetu namířená proti „totalitním praktikám stávajícího režimu v České republice.“ Radikálové předpokládají, že účast bude hojná. Minimálně přijdou tři stovky lidí. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Vrchol odporu

„Vyzýváme každého, kdo nesouhlasí s postupem režimu proti opozici národního odporu proti totalitě, aby podpořil protestní akci před vazební věznicí v Brně! Akce je naplánovaná na sobotu 20. června a bude vrcholem spontánního týdenního odporu, který probíhal ve všech částech republiky,“ píše se na stránkách Odpor.org.

Důvodů ke svolání demonstrace je podle webových stránek hned několik. „Policie porušila zákony České republiky, základní lidská práva a svody člověka a morální kodex veřejného činitele,“ uvádí se na internetové pozvánce. Razie prý má také politickou provázanost s policejními složkami.

Pět za mřížemi

Za mřížemi brněnské vazební věznice je pět z jedenácti zadržených neonacistů. Policie je obvinila z jedenácti koncertů, na nichž se například hajlovalo. Mužům hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení.

„Celou skupinu viní detektivové z toho, že se po předchozí vzájemné domluvě jak mezi sebou, tak s dalšími osobami, s jasným záměrem a dohodnutou dělbou činností podílela na přípravě, organizaci a personálním i materiálním zajištění koncertů takzvané white power music,“ vysvětlil na tiskové konferenci šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

White power music definoval Šlachta jako hudební styl pravicových extremistů, který se vyznačuje nenávistnými texty oslavujícími násilí. Zatčení muži pořádali podle policie koncerty s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, nacionalismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor.

Toto hnutí přitom bylo v minulosti rozhodnutím Nejvyššího soudu označeno jako neonacistické. Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus či čistotu rasy.

Autor: Pavel Mokrý s využitím ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!