Rádio Svobodná Evropa se přestěhovalo | E15.cz

Rádio Svobodná Evropa se přestěhovalo

Budovu bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy již několik týdnů nehyzdí betonové zátarasy, Rádio Svobodná Evropa, důvod přísných bezpečnostních opatření, se přestěhovalo na Hagibor. Ve zdejším moderním areálu se nacházejí tři základní objekty – hlavní budova a dvě vedlejší (servisní a vrátnice), na které navazují areálové komunikace, parkovací stání a sadové úpravy.

Budovu bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy již několik týdnů nehyzdí betonové zátarasy, Rádio Svobodná Evropa, důvod přísných bezpečnostních opatření, se přestěhovalo na Hagibor. Ve zdejším moderním areálu se nacházejí tři základní objekty – hlavní budova a dvě vedlejší (servisní a vrátnice), na které navazují areálové komunikace, parkovací stání a sadové úpravy.

Celý areál nabízí v šesti patrech 47 studií a 19 ministudií, o vysílání se stará 530 zaměstnanců, z toho 200 cizinců. Rádio Svobodná Evropa v současnosti vysílá v 28 jazycích do 20 zemí, v nichž je tisk oficiálně zakázaný či není dostatečně rozvinutý. Programy RFE/RL mají kapacitu přes 1000 hodin týdně a ladí je okolo 25 milionů posluchačů. Prezidentem společnosti RFE/RL je Victor Jeffrey Gedmin, který ve své funkci působí od března roku 2007. Budova s nejmodernějším architektonickým konceptem je výtvorem mezinárodní architektonické společnosti Cigler Marani Architects, snoubí se v ní forma a praktičnost a je mnohem vhodnější než dřívější sídlo v budově bývalého Federálního shromáždění, která je nyní majetkem Národního muzea.

#####Dvojí funkce architektonických prvků

Budova o celkové rozloze 21 925 metrů čtverečních splňuje požadavky nejmodernějšího vysílání a multimediálních technologií a odpovídá nejpřísnějším standardům úspor energie a bezpečnosti. Mnoho architektonických prvků, jako například i snadno rozpoznatelná teflonová konstrukce nad hlavním vchodem, má dvojitou funkci. „Fasáda budovy byla velmi nákladná díky bezpečnostním opatřením,“ říká Vincent Marani AIA, architekt projektu. Podle jeho slov totiž bylo nutné najít rovnováhu mezi skleněnými stěnami a konstrukcí, která by propouštěla dostatek denního světla a působila esteticky. „Dosáhli jsme toho umístěním studií v rámci budovy a díky ocelovo-skleněné střeše v atriu. To umožnilo přístup přirozeného denního světla do podlaží s newsroomem a vytvořilo příjemné světlé pracovní prostředí,“ dodává.

#####Budova na míru

Nové sídlo RFE/RL v pražském Hagiboru bylo vytvořeno přesně na míru tak, aby bylo reprezentativním domovem moderní vlivné rozhlasové vysílací společnosti. V neposlední řadě stojí za povšimnutí, že nové sídlo Rádia Svobodná Evropa stojí na místě bývalého pracovního a tranzitního tábora, ze kterého byli lidé během druhé světové války transportováni do nacistických koncentračních táborů. Zajímavé je, že i předchozí sídlo RFE/ RL se nacházelo na výjimečném místě – v budově, kde byla před revolucí koncentrována komunistická moc. Správcem budovy se stala mezinárodní poradenská společnost King Sturge. Developerem a vlastníkem budovy je Orco Property Group. „Důvěra společností Orco Property Group nás těší a je pro nás zároveň velkou výzvou. Naši práci v rámci správy budovy musíme přizpůsobit přísnému bezpečnostnímu režimu, který se na RFE/RL vztahuje,“ říká Lucie Šindlerová, vedoucí oddělení správy nemovitostí King Sturge. Podle jejích slov jde například o koordinaci dodavatelů, kteří musí splňovat bezpečnostní požadavky budovy a nesmí rušit provoz rádia. Budova Rádia Svobodná Evropa se nachází na Hagiboru v Praze 3, zhruba 200 metrů od stanice metra A Želivského. Budova zahrnuje dvě podzemní a čtyři nadzemní patra, které byly připraveny pro potřeby špičkově vybavené rozhlasové stanice. V areálu je 95 povrchových parkovacích stání.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!