Radnice pořadí škol nezveřejní. Sedmička ho zná | E15.cz

Radnice pořadí škol nezveřejní. Sedmička ho zná

Pět let sestavuje radnice žebříček základních škol. Od letoška si ho ale nechává pro sebe. Rodičům se to nelíbí.

Už pět let za sebou sledují úředníci z opavského magistrátu, jak si stojí jednotlivé základní školy. Opavané si tak každoročně mohli na výsledném žebříčku ověřit, jak na tom je právě jejich škola. Až do loňského roku. Školy sice všemi testy prošly, ředitelé, ani rodiče výsledky neviděli. Radnice se rozhodla, že je už nebude zveřejňovat. Sedmičce se výsledky za loňský školní rok podařilo získat.
„Hodnocení škol jsme naposledy zveřejnili v říjnovém čísle Hlásky v roce 2009. Vše dopadlo přesně tak, jak jsme nechtěli. Lidé si nepřečetli vysvětlující komentář a brali za směrodatnou jen tabulku s pořadím škol,“ uvedla vedoucí odboru školství Miroslava Konečná. Proto si radnice loni na podzim další výsledky nechala pro sebe.
Hodnocení dopadlo podobně jako v předchozích letech. Na špici se drží základní školy Englišova a Otická. Tyto dvě školy jsou na předních místech po celých pět let. Třetí základní škola Kylešovice podle tabulkového hodnocení zaznamenala největší zlepšení. O tři roky dříve totiž byla na sedmém místě.
Čtvrtá skončila škola Edvarda Beneše, pátá Ochranova. Ta si oproti předchozímu školnímu roku polepšila o dvě místa. Naopak Vrchní, která se dělí o šesté a sedmé místo se školou Boženy Němcové, si pohoršila. Před dvěma lety byla dokonce třetí. Ani školy, které skončily na konci tabulky nedopadly špatně. Ředitelé jsou rádi, že radní pořadí nezveřejňují. „Vždycky jsme končili na desátém místě. Ale naše škola má speciální dyslektické třídy, které byly také zařazené do testování. To výsledky zkreslovalo a mohlo to některé rodiče odradit od zápisů do první třídy,“ uvedla ředitelka základní školy na Riegrově ulici Lenka Štichauerová. Také podle ředitele školy na Otické Jiřího Kupčíka nejsou výsledky vždy odpovídající. „Skladba ročníků je pokaždé jiná,“ uvedl Kupčík. Řadě oslovených ředitelů se však nelíbí, že výsledky nedostali ani oni samotní. „Měli bychom je dostat, ať víme, jak na tom ve srovnání jsme a kde zaostáváme. Když vyjmeme školy, které mají podmínky z různých důvodů ztížené, může to pro nás mít vypovídající hodnotu. V tomto případě bych se zveřejnění nebál,“ uvedl například Jan Škrabal ze Základní školy Englišova.
Rodičům se utajování srovnávání naopak nelíbí. „Většina si stejně vybírá školu podle vzdálenosti od domova, doporučení známých nebo zaměření. Takhle si aspoň člověk mohl ověřit, jak na tom která je. Když už je magistrát testuje, měl by z toho být nějaký výstup. Dyslektické třídy přece můžou vynechat, když je to nesrovnatelné,“ míní Eva Gebauerová.
Opavské školy jsou ve srovnání s celou Českou republikou nadprůměrné. Třeba žáci loňských devátých tříd obstáli v testech z obecných studijních předpokladů na jednašedesát procent. Republikový průměr je padesát procent. Přes osmdesát procent absolventů opavských základních škol uspělo v loňském školním roce na oborech s maturitou, zbytek na oborech s výučním listem.
A opavské školy bodují i v soutěžích. Na prvním až třetím místě republikového nebo mezinárodního kola soutěží se v loňském školním roce umístilo devatenáct opavských školáků. Jde o soutěže sportovní, vědomostní i umělecké.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!