Radním došla trpělivost, nastal Golatův konec | E15.cz

Radním došla trpělivost, nastal Golatův konec

Národní divadlo moravskoslezské je bez ředitele. Luděk Golat byl odvolán.

„Těžko se mi hovoří. Jsem rozladěn a zklamán“. Těmito slovy náměstek ostravského primátora pro kulturu Lubomír Pospíšil oznamoval minulý týden fakt, že se ostravští radní rozhodli vypořádat rázně s Golatovou aférou a dát mu výpověď. Herci, kteří si na Golatovo jednání stěžovali, nyní mají důvod ke spokojenosti. „Je šance, aby se ředitelem divadla stal duševně zdravý člověk,“ říká člen operního souboru Jaroslav Pavlásek. Právě Pavlásek před měsícem proti praktikám dnes již odvolaného ředitele vystoupil. Nebál se hovořit o ředitelově ponižujícím zacházení s herci. „Myslel jsem si, že jde o malicherný spor několika lidí, jenže informace se začaly kupit,“ připouští radní Pospíšil, že radnice zpočátku netušila, co vše se kolem Golata a uvnitř divadla ještě během několika dní odehraje. „Prohráli jsme všichni, utrpěla prestiž města i prestiž divadla,“ stěžuje si Pospíšil, jak kauza všem uškodila .
Co zjistila Praha
Pražská poradenská firma přijela na pozvání radnice do divadla provést personální audit, vyslechla si názory dobrovolníků. Svěřit se přišli auditorům sedmdesát čtyři zaměstnanci divadla. Prý nešlo o jednoznačnou záležitost. Půlka zpovídaných se stavěla za ředitele, půlka byla proti němu.Na pomoc byl přizván dokonce i známý pražský sexuolog Petr Weiss. Ten Golatovo chování k podřízeným označil za velmi hrubé. Podle Pospíšila město zaplatí za poradenské služby nanejvýš tři sta tisíc korun. „Podle mého gusta měl být ředitel pro ztrátu důvěry odvolán hned. Ale rozumím tomu, že to asi není tak jednoduché,“ říká vůdce úspěšné vzpoury Pavlásek o měsíčním rozhodování radních. Oficiálně byl Golat odvolán pro svá manažerská pochybení.
Policie stále prošetřuje domácí pornonahrávku, jejímž tvůrcem je patrně sám odvolaný ředitel a při níž souložící dvojici přihlíží malé dítě. Nahrávku měli k dispozici i ostravští radní. „Zamkli jsme ji do trezoru a přišla si pro ní policie,“ říká Lubomír Pospíšil. Vedení města však odmítá, že by i skandální nahrávka měla vliv na ředitelovo odvolání.
Exředitel bere na vědomí
Sám odvolaný ředitel Luděk Golat s médii již několik týdnů nekomunikuje. Po svém odvolání nechal rozeslat do redakcí email, v němž děkuje i „báječnému ostravskému publiku, kterému je vděčen za tisíce nezapomenutelně prožitých večerů.“ V emailu Golat bere rozhodnutí rady města na vědomí a současně píše, že „představitelům vedení města drží palce, aby se mu podařilo najít pokračovatele toho, co je započato a zároveň s ním důstojně oslavit 90. výročí vzniku Národního divadla moravskoslezského“. Konkurz na nového ředitele má být vyhlášen v nejbližších dnech. Může se přihlásit i sám Luděk Golat, teoreticky by také v divadle mohl i nadále režírovat. „To závisí na budoucím řediteli divadla,“ říká na toto téma další z primátorových náměstků, Lukáš Ženatý.
Iniciátor protestů Jaroslav Pavlásek se těší, že v divadle nyní nastane klid. „Ti co Golata podporovali, se báli o práci a ti, kteří byli proti němu, se báli o práci také. Teď už se nikdo bát nemusí,“ míní Pavlásek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!