Realitky sázejí na růst obchodů z problémových hypoték | E15.cz

Realitky sázejí na růst obchodů z problémových hypoték

Největší tuzemské realitní kanceláře plánují na příští rok další rozšiřování pobočkové sítě. Kromě tradičních obchodů si prodejci nemovitostí slibují růst transakcí také od přibývajícího počtu lidí, kteří mají problémy se splácením hypoték a dalších půjček.

Přístup realitních kanceláří k lidem, kteří mají problémy se splácením úvěrů, je možné rozdělit na dva základní typy. V prvním případě realitka spolupracuje s bankou a pomáhá jejímu klientovi prodat nemovitost a případně sehnat jiné bydlení. V druhém případě jde o takzvané výkupy. Ty spočívají v tom, že realitní kancelář od lidí, kteří potřebují hotovost na splácení půjček, jejich nemovitost koupí za hotové, často ale pod aktuální tržní cenou. RE/MAX už při řešení problémových úvěrů bankovních klientů spolupracuje s Raiffeisenbank.

„Banka nám předá kontakty na lidi, se kterými je domluveno, že za nimi přijdeme, a ti lidé jsou ochotní řešit svou tíživou finanční situaci, že dobrovolně prodají svou nemovitost, která je u této banky zastavená,“ řekl obchodní ředitel RE/MAXU Hanuš Němeček. Realitní kancelář těmto lidem následně například zprostředkuje koupi nebo pronájem jiné nemovitosti. V příštím roce chce RE/MAX zahájit spolupráci také s dalšími bankami.

#####Důraz na výkupy nemovitostí

Podobnou službu připravuje s bankami také konkurenční CENTURY 21. „Pomoc CENTURY 21 klientům bank bude spočívat v řešení jejich současné situace například prodejem stávající nemovitosti za tržní cenu a nalezení jiné alternativy bydlení, neboť v případě vyhlášení exekuce či propadu zástav jde nemovitost zpravidla do dražby, kde se draží většinou cena nemovitosti v desítkách procent níž, než je skutečná cena na trhu,“ uvedl ředitel CENTURY 21 Aleš Mazgaj. Nedobrovolných dražeb nemovitostí přitom letos výrazně přibylo. Od ledna do konce listopadu se podle statistik na serveru www.centralniadresa.cz uskutečnilo v Česku 708 nedobrovolných dražeb. Za celý rok 2009 se nedobrovolně dražilo v 395 případech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!