Realitní makléři lákají Čechy do Žitavy | E15.cz

Realitní makléři lákají Čechy do Žitavy

Na nízké ceny, lepší infrastrukturu a bohatý výběr nemovitostí se snaží přilákat Čechy některé saské realitní kanceláře a makléři. Jejich argumentem je i to, že cesta z Žitavy do Liberce trvá zhruba stejně dlouho jako třeba z Jablonce.

Společnost Komunální a bytová výstavba a správa (KWV) z Olbersdorfu je zřejmě jednou z prvních, která zahájila reklamní kampaň v českém, ale i polském pohraničí.

Barevné letáky firmy v češtině leží v obchodní domě Toom v saské Žitavě, kde nakupují hlavně Češi. Na jejich vrchní straně je napsáno: Přejete si bydlet v německé obci Olbersdorfu?

Prospekty s výčtem výhod bydlení v Olbersdorfu jsou ale i za hranicemi.

„Máme je třeba v infocentru v Hrádku nad Nisou. Reklamou jsme ale oslovili i polské sousedy,“ uvedl jednatel KWV Wolfgang Horn. Olbersdorf leží pět minut od Žitavy. Společnost KWV spravuje několik stovek bytů, část z nich je bezbariérových. Čechům zatím pronajala první tři. „Bydlí v nich důchodci, pracovali v Německu a něco naspořili,“ uvedl Horn. Nájem ve dvoupokojovém bytě v Olbersdorfu přijde zhruba na necelých 6000 korun. V Liberci by přišlo základní nájemné v přibližně stejně velkém novém městském bytě na 4200 korun. Realitní kanceláře nabízejí pronájmy od 8000 do 12 000 korun.

V Žitavě a jejím okolí je bez nájemníka něco přes 3000 bytů. „Z celkového počtu je to něco přes 16 procent,“ řekl Edgar Juschkeit ze žitavské radnice. Počet obyvatel města v posledních 15 letech klesl asi o čtvrtinu na 30 tisíc. Lidé odešli do starých spolkových zemí za lepší prací. Andre Thiele z realitní kanceláře Thiele Immobilien řekl, že zájem Čechů o nemovitosti v Žitavě je patrný nejméně dva roky. Při současném kurzu koruny je ale silnější. Třípokojový zánovní byt v Žitavských horách se dá sehnat v přepočtu za necelé dva miliony korun. V Liberci by byl asi o čtvrtinu dražší.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!