Realitní poradenské firmy snižují své náklady | E15.cz

Realitní poradenské firmy snižují své náklady

Tuzemské pobočky mezinárodních realitních firem poskytujících poradenství developerům a dalším hráčům na trhu s nemovitostmi kvůli krizi škrtají výdaje. Méně peněz dávají například na marketing, ruší zaměstnanecké výhody a některé z nich už propustily část zaměstnanců.

P „Pro většinu z nás je tento rok ve znamení přežití. Společnosti budou dělat vše pro to, aby ochránily své podnikání a udržely si pozici na trhu,“ řekl ředitel společnosti Jones Lang LaSalle Tewfik Sabongui. „Již v září 2008 jsme zredukovali počet zaměstnanců a propustili přibližně deset procent (čtyři až pět lidí) z celkového stavu. Šlo zejména o administrativní pozice,“ uvedl ředitel společnosti CB Richard Ellis Richard Curran. Mírně propouštěli například také Cushman & Wakefield a King Sturge. Firmy nevylučují, že propouštění by se při případném dalším zhoršování krize nemusely vyhnout ani v budoucnosti. „Nyní je stav zaměstnanců odpovídající, ale pokud by situace v budoucnu byla horší, než předpokládáme, pak budeme nuceni reagovat na aktuální stav,“ řekl ředitel CB Richard Ellis. „Může to znamenat další snižování nákladů a stavu zaměstnanců či ještě důkladnější kontrolu rozpočtu,“ připojil se šéf Jones Lang LaSalle.

#####Šetří se, kde se dá

Většina společností škrtala také další náklady. „Snížili jsme naše nepovinné výdaje, tedy výdaje na společenská setkání, teambuildingové aktivity pro zaměstnance a některé marketingové aktivity,“ uvedl šéf tuzemské pobočky DTZ Johnny Dunford. Podobně škrtaly Jones Lang LaSalle a King Sturge. CB Richard Ellis dá méně peněz na inzerci a cestování, stejně jako na účast na mezinárodních konferencích a školeních. Poradenské společnosti reagují na krizi také vytvářením speciálních týmů. Mají poskytovat klientům poradenství, jak nejlépe prokličkovat mezi nástrahami finanční krize. „Při současné nestabilitě na trzích se developeři, investoři a banky mohou nezřídka ocitnout v situaci, kdy jsou nuceni řešit problematické nebo prodělečné nemovitosti,“ zdůvodnila vznik krizového týmu například společnost DTZ. Ve výhledech si však realitní odborníci zachovávají optimismus. „Některé ukazatele ještě stále naznačují, že se region střední a východní Evropy, a to hlavně Česká republika a Polsko, nachází v silné pozici; první čtyři týdny v lednu byly vcelku pozitivní,“ uzavřel Sabongui z Jones Lang LaSalle.

Hledejte pomoc u odborníků Jednou z firem, které nabízejí pomoc klientům zasaženým krizí, je i společnost Cushman & Wakefield. Podle zástupce této firmy Keegana Visciuse zde vznikla skupina Resolution Group složená z realitních odborníků, která například vypracuje optimální strategii pro příslušnou nemovitost a umožní věřitelům, investorům a/nebo developerům optimalizovat hodnotu každého aktiva, a to díky znalosti trhu, analytické podpoře a strategickým zdrojům. „Omezí se tak jakékoli další zhoršování situace aktiv a zároveň se maximálně využije ekonomický i fyzický stav dané nemovitosti,“ míní Viscius.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!