Realitní poradna | E15.cz

Realitní poradna

Nikdy jsem nekupoval žádnou nemovitost. Po tetě jsem však zdědil nějaké finanční prostředky, a proto bych se rád přestěhoval ze současného nájemního bytu do vlastního. Můžete mi poradit, jak mám postupovat?

#####Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR

V rámci privatizace obecního bytového fondu vzniklo bytové družstvo ze dvou domů s vlastními čísly popisnými, domy však netvoří jeden technologický celek. Pro možnost převodu bytů do vlastnictví je nutné zpracovat prohlášení vlastníka pro každý dům zvlášť, nebo stačí jedno prohlášení pro oba domy? Jsou-li nutná prohlášení vlastníka pro každý dům zvlášť, může přesto vzniknout jedno společenství vlastníků v obou těchto domech?

Pro zodpovězení dotazu je zásadní, zda uváděné domy tvoří jednu budovu, či nikoli (za budovu je přitom nutné považovat nadzemní stavbu spojenou se zemí pevným základem, která je prostorově soustředěna a navenek uzavřena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí s nejméně dvěma prostorově uzavřenými samostatnými užitkovými prostory). Z popisu situace se lze spíše přiklonit k názoru, že se jedná o dvě samostatné budovy (důležitým vodítkem může být i kolaudační rozhodnutí). V takovém případě bude zapotřebí, aby družstvo jakožto vlastník každé z budov vyhotovilo prohlášení pro každou z nich zvlášť. V každé takové budově pak dojde ke vzniku společenství vlastníků jednotek.

*JUDr. Jan David, advokát*

?

Předně bych chtěl říci, že uvažujete správně. Investice do bydlení je jednou z nejlepších, kterou můžete učinit. Předpokládám, že máte alespoň přibližnou představu o tom, jak by vaše nové bydlení mělo vypadat. Že jste se již rozhodl, zda budete kupovat rodinný dům, či byt. Že máte představu o velikosti bytu. To souvisí také s tím, kolik chcete do bydlení investovat. Zda chcete bydlet spíše v centru města či obce, nebo preferujete bydlení v klidu a v zeleni.

Máte štěstí, že v současné době je u nás ve většině lokalit dostatečná nabídka a budete mít z čeho vybírat. Zejména ve větších městech na první pohled vypadá snadně vybrat si z dostupných nabídek v tištěné inzerci nebo na internetu. Ze zkušenosti však vím, že po určitém čase pátrání a narážení na skutečnost, že ne všechny nabídky jsou nabízeny těmi, kdo jsou k tomu oprávněni, se většina lidí rozhodne k tomu, že raději požádají o spolupráci někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Tím bude s největší pravděpodobností realitní kancelář. Ale můžete narazit na další problém. Jak vybrat tu správnou, protože jich je opravdu hodně. Tu, která za peníze, které to bude stát, odvede maximum práce, tedy dokonalou službu. Zde je nutné vědět, že provozování realitní kanceláře je ve smyslu naší platné legislativy volnou živností. Není tudíž spojeno s žádným požadavkem na doložení kvalifikačních předpokladů, resp. vzdělání, nutného k provozování této náročné činnosti. Proto se také na českém trhu nemovitostí pohybuje značné množství osob, které realitní činnost provozují zcela nekompetentně. Své klienty, často bez zjevného úmyslu, poškozují.

*Ing. arch. Jan Borůvka, generální sekretář ARK ČR*

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!