Realitní portály se rozchází v číslech o vývoji tržního nájemného | E15.cz

Realitní portály se rozchází v číslech o vývoji tržního nájemného

Čísla o vývoji tržních nájmů uváděná realitními portály se různí. Zatímco server Realitymix.cz oznámil, že tržní nájmy u bytů o 60 metrech čtverečních ve většině tuzemských měst klesly, podle konkurenčního portálu Wikireality.cz jsou smluvní činže u malých bytů přibližně stejné jako před rokem.

„Ceny tržního nájemného v těchto městech se ale až na Ostravu, kde zdražilo nájemné u malých bytů do 40 metrů čtverečních, prozatím nijak výrazně nemění,“ řekl.

„Vycházíme z cen bytů k pronájmu, které zadávají pronajímatelé a realitní kanceláře a kterých máme na našem portále v nabídce asi 23 500. Jedná se o nabídkové ceny, výsledné tržní jsou ještě o něco nižší. Velký statistický vzorek je ale jasným ukazatelem letošního klesajícího cenového vývoje,“ popsal metodiku portálu Realitymix.cz jeho ředitel Jan Štěp. Wikireality.cz čerpá čísla ze vzorku 250 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně a zhruba 20 tisíc inzerátů. Předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček nedávno uvedl, že na českém trhu nájemního bydlení panuje v současnosti převis nabídky nad poptávkou. Ta tlačí výnosy vlastníků pronajímaných bytů dolů. Za oprávněný roční výnos považují pět procent z ceny pronajímaných bytů, aktuálně ale výnosy činí spíše jedno až tři procenta.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!