Realitní trh už nebude stejný jako dřív | E15.cz

Realitní trh už nebude stejný jako dřív

Český realitní trh zaznamenal v roce 2008 řadu významných změn, díky kterým se částečně proměnil a postupně vyzrává. Nemovitostní trh v České republice zažíval v uplynulých letech bezprecedentní růst, ve kterém se zrcadlila mimořádná kondice české ekonomiky.

Každý další rok přinesl nové rekordy, ať už v počtu nových projektů či ploch uvedených na trh, nebo co do částek, za které se jednotlivé nemovitosti obchodovaly. Těmto trendům je zřejmě konec. Americká hypoteční krize, která odstartovala a postupně přerostla v globální finanční krizi, se se zpožděním projevila také v reálné ekonomice a reality se staly jednou z exponovanějších oblastí. Po letech boomu se začalo mluvit o stagnaci, někteří pesimisté používají v souvislosti s rokem 2008 slovo realitní krize. Finanční krize bezprostředně ovlivnila investiční aktivity, které jsou hnacím motorem (nejen českého) realitního trhu. V důsledku finanční krize opustila český realitní trh většina zahraničních investičních fondů, především z USA, Velké Británie a Irska. Zároveň banky působící v České republice zpřísnily podmínky pro udílení úvěrů určených jak na akvizice, tak realizace nových developerských projektů. Zatímco v prvních devíti měsících roku 2008 mluvíme o výrazném propadu investičních aktivit (meziroční propad o 64 procent), od poloviny září se obchodování s komerčními nemovitostmi víceméně zastavilo. Důvodem je nedostatek finančních prostředků, nedostupnost financování a malý počet kupujících. V druhé polovině roku byly na českém realitním trhu aktivní v zásadě již jen velké německé nemovitostní fondy (typu DEGI, DEKA, SEB Immobilien či Hannover Leasing). Vzhledem ke zhoršující se hospodářské situaci v Německu a v Rakousku však i ony koncem roku poněkud omezily své aktivity v České republice. S návratem likvidity na realitní trh by se měla obnovit také investiční aktivita a první obchody s komerčními nemovitostmi by mohly být uzavřeny do poloviny roku 2009.

#####Poroste zájem o menší kanceláře

Trh s kancelářemi překročil v roce 2008 hranici 2,5 milionu m2, zkolaudováno bylo rekordních 350 tisíc m2. Na trh byla uvedena řada nových projektů nejen v zavedených kancelářských lokalitách (Praha 1, 4 a 5), ale s novou dynamikou také v Praze 7, 8 a 9. Slibně se začal rozvíjet také kancelářský trh v regionech, zejména v Ostravě či Brně. Pozitivní očekávání spojovaná s tímto rokem překazila finanční krize a pokles růstu české ekonomiky. Developeři měli v průběhu roku ztížený přístup k bankovním úvěrům, který se projevil na zpoždění či dokonce dočasném odložení některých projektů. Zatímco nyní si potenciální zájemci mohou vybírat ze široké nabídky moderních kanceláří, v příštích letech dojde patrně k oslabení nabídky. Zatímco poptávka po nových kancelářích (vyjádřená objemem take-up) byla v prvních třech čtvrtletích roku 2008 stabilní, ke konci roku jsme zaznamenali její zpomalení. Poptávka není tak vysoká, aby absorbovala veškerou letošní nabídku. Nejistota, která panuje v souvislosti s hospodářskými výsledky v příštích letech, začala ovlivňovat rozhodnutí některých firem o případné expanzi či relokaci svých kanceláří. Rozhodovací procesy se u některých potenciálních nájemců prodloužily, některé firmy své rozhodnutí o stěhování pro tuto chvíli odsunuly. Na konci roku 2008 dosáhla míra neobsazenosti výše asi devíti až deseti procent. V tomto roce očekáváme menší objem transakcí a změnu struktury poptávky (větší zájem bude pravděpodobně o menší jednotky).

#####Omezení vývozu dopadá negativně na logistiku

#####Menší zájem o byty se čekal

Pokles rezidenčního trhu v roce 2008 byl všeobecně očekáván, protože spousta lidí, kteří o koupi bytu či domu uvažovali, ji realizovali před koncem roku 2007. Od 1. ledna 2008 došlo ke zvýšení DPH na bytovou výstavbu z 5 na 9 procent. Začátkem roku 2008 proto poptávka mírně poklesla, nicméně relativně brzy se opět obnovila, a to zhruba o 10–15 procent nad úroveň roku 2006 (měřeno objemem udělených hypotečních úvěrů). V souvislosti s očekávaným poklesem české ekonomiky a negativními jevy na pracovním trhu se řada potenciálních kupců s nižším příjmem nechce dlouhodobě zavazovat ke splácení hypotéky. Poptávka po bydlení ve střední, vyšší a luxusní kategorii zůstala de facto nezměněná. V druhé polovině roku jsme byli svědky snížení cen v panelákových domech, obecně ceny rezidenčních nemovitostí stagnovaly, mírně rostly o 5–8 procent v případě kvalitních nových projektů. V druhé polovině roku se na trhu projevil zhoršený přístup developerů k bankovním úvěrům a u některých projektů se prodloužila doba realizace, některé jsou nabízeny na trhu ve fázi stavebního povolení, řada nových zůstala na papíře. Kupci jednotlivých bytů si jsou jisti svou silnou vyjednávací pozicí a od developera vyžadují velkou flexibilitu, což je jistě podstatný rozdíl oproti dřívějším dobám.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!