Realitymix.cz: Ceny bytů zatím klesají, tržní nájmy stagnují | e15.cz

Realitymix.cz: Ceny bytů zatím klesají, tržní nájmy stagnují

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo si na začátku roku řekl, že ještě počká s koupí nového bydlení, ten většinou neprohloupil. Ceny bytů totiž v první čtvrtině letošního roku poklesly zhruba o dvě procenta. Znamená to, že pád cen, který odstartoval na počátku krize před jedním a půl rokem, pokračuje.

Tempo poklesu se ale výrazně snižuje. Vyplývá to ze statistik ceny bytů a nájmů, které zveřejňuje přední tuzemský realitní server realitymix.cz. Naproti tomu ceny tržních nájmů se letos nijak zvlášť nemění. „V Praze a polovině krajských měst se ceny mírně snížily, v dalších krajských sídlech pak šly směrem nahoru,“ uvedl Jan Štěp, generální ředitel serveru realitymix.cz.

„Pokud se vrátíme k nabídkovým cenám bytů, vůbec nejvíce šly v prvním čtvrtletí letošního roku směrem dolů v Praze, a to o více než sedm procent. Přičítáme to několika důvodům. Pražské ceny jsou jednoznačně nejvyšší v celé ČR a stále zde existoval prostor pro zlevňování. Dalším důvodem pak je, že na počátku roku sáhli někteří developeři k dalším slevám nabízených bytů. A v Praze je jednoznačně největší množství developerských projektů,“ uvedl Štěp.

#####Ceny bytů v Praze jsou výrazně vyšší než jinde

Stále však platí, že i v okrajových pražských obvodech jsou ceny bytů výrazně vyšší než ve zbytku ČR. Nejnižší nabídková cena šedesátimetrového bytu v „nejlevnějším“, devátém pražském obvodu byla v dubnu 2,8 milionu korun, což je o půl milionu korun méně, než je celopražský průměr. V druhém nejdražším tuzemském městě Brně se stejně velký byt nabízí za 2,4 milionu korun a například v dlouhodobě nejlevnějším z krajských sídel, Ústí nad Labem, šlo dle statistiky o částku 970 tisíc korun.

Pokud bychom porovnávali další z dat – ceny za metr čtvereční, pak zjistíme, že pod 20 tisíci korunami je nabídková cena ve dvou městech (kromě Ústí se vzhledem k cenovému poklesu do této kategorie zařadila ještě Ostrava). Třicetitisícovou hranici překračují spolu s Brnem ještě Karlovy Vary, přičemž těsně pod tuto hranici zlevnění spadly ceny v Plzni. V Praze se pak cena snížila od začátku roku téměř o 5 tisíc korun a dostala se tak pod hranici 60 tisíc Kč/m2.

#####Nejtvrdší krizové období patrně končí

#####Nájmy: menší rozdíly než v cenách bytů

V cenách tržního nájemného jsou v tuzemských městech mnohem menší rozdíly, než je tomu u prodejních cen bytů. Z toho vyplývá, že v městech, kde jsou ceny bytů i nájmů nejnižší (Ústí nad Labem a Ostrava) se investice splatí výrazně rychleji, než v nejdražších lokalitách (Brno, Praha). V Ústí je nabídková cena tržního nájmu v 60metrovém bytě 7145 korun a cena bytu 972 tisíc korun. Bez započtených dalších vlivů se tak cena pronajatého bytu vrátí za 11,3 roku. Ještě o něco kratší čas je to v Ostravě 11,2 roku. Na opačném konci jsou Liberec (17,7 roku), Brno (17,9 roku) a Praha (21,2 roku). Vůbec nejdražší nájmy jsou v centru Prahy a na rozdíl od prodejních cen bytů nájemné v první čtvrtině roku v této lokalitě podražilo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video