Realizační tým Viktorie musí ladit

V případě úspěchu příliš smetany nelížou, v případě neúspěchu naopak většinou svého šéfa přežijí. To jsou asistenti fotbalových trenérů.

Realizační tým fotbalové Viktorie Plzeň pod vedením trenéra Pavla Vrby musí tvořit jednolitý celek. Pokud by se jakákoliv část soukolí zadrhla, je to vždy malér. Svého kormidelníka respektují, i proto se práce všech projevuje na současných výsledcích týmu.

Viktorka jde nahoru

V Plzni začal jako hráč a vrátil se do ní po různých zastávkách po třinácti letech jako trenér. U prvního mužstva Viktorie pracuje Karel Krejčí v roli asistenta trenéra už přes dva roky. Do realizačního týmu přišel z juniorky.

„Moje náplň je jasná. Připravujeme s hlavním trenérem tréninky, sleduji naživo i z videí soupeře, vedu i část tréninků, snažím se být nápomocen radou. Jsem rád, že mám pod Pavlem Vrbou dostatek prostoru,“ říká Karel Krejčí. Je rád, že město začíná žít fotbalem. „Udělala se tady spousta práce. Sezona se rozehrála skvěle, návštěvy jdou nahoru, je zde obrovská šance uhrát super výsledek. Je ale třeba pořád tvrdě pracovat a neusínat na vavřínech,“ uvědomuje si. Služebně nejstarší je v realizačním týmu Viktorie trenér brankářů Josef Čaloun. U týmu působí s přestávkou od roku 1995. Má na starosti pět gólmanů.

„Častokrát to není snadné rozhodování koho doporučit hlavnímu trenérovi do branky jako jedničku. Zejména když jsou kluci vyrovnaní,“ hodnotí specifika brankářského postu. V letošním ročníku má tak trochu usnadněnou práci. Lukáš Krbeček v úvodních kolech několikrát chyboval, a tak se do branky postavil Martin Ticháček. „Ten se bohužel zranil, a tak nyní dostal příležitost chytat kladenský Roman Pavlík. Pětici ještě doplňují mladíci Dan Houdek a Petr Fillinger,“ doplňuje Josef Čaloun.

Jít k Áčku je teď těžké

Jiří Skála působí na dvou postech. Jako hlavní trenér juniorky a asistent trenéra u prvního mužstva. Je jakýmsi styčným důstojníkem. „Času je hodně málo, ale jsem rád, že mohu asistovat trenéru Vrbovi. Rozhodně se naučím spoustu věcí,“ vítá možnost působení v klubu na obou postech. Jeho prioritou je vychovávat mladé hráče, aby se pokusili dostat do prvního mužstva.

„Viktorka nyní jede a proniknout do stávající kádru je nesmírně těžké. Je tu ovšem pár talentů, kteří šanci mají, musí však stále tvrdě pracovat,“ hodnotí Jiří Skála. Poslední z kvarteta realizačního týmu trenérů má na starosti atletickou přípravu. Bohumil Rodek spolupracoval s fotbalisty už za dob trenéra Uličného. „To ale bylo víceméně individuálně, nyní je ta práce systematická,“ potvrzuje. Stará se o rychlostní a dynamickou přípravu hráčů. „Děláme speciální atletické tréninky, sprinterské, odrazové a tou druhou složkou je posilování,“ vysvětluje ve stručnosti své úkoly.