Recese uštědřila kancelářím těžkou ránu | E15.cz

Recese uštědřila kancelářím těžkou ránu

Ekonomický propad posledních dvanácti měsíců se na evropském trhu s kancelářemi podepsal ve všech klíčových ohledech velmi výrazně: v poklesu poptávky, ve snížení nájemného, v omezení výstavby nových developerských projektů, ve zvýšení míry neobsazenosti a v nárůstu yieldů (a tedy ve snížení hodnoty nemovitostí).

Ekonomický propad posledních dvanácti měsíců se na evropském trhu s kancelářemi podepsal ve všech klíčových ohledech velmi výrazně: v poklesu poptávky, ve snížení nájemného, v omezení výstavby nových developerských projektů, ve zvýšení míry neobsazenosti a v nárůstu yieldů (a tedy ve snížení hodnoty nemovitostí).

Nejcitelněji byly zasaženy trhy s vysokým podílem finančních služeb (Londýn, Frankfurt nad Mohanem či Amsterodam) a města s vysokým podílem spekulativního developmentu (například Moskva). Své postavení naopak posílila švýcarská centra Ženeva a Curych. Pozici středoevropského lídra i nadále drží Varšava, a to navzdory téměř třicetiprocentnímu poklesu nájemného, ke kterému došlo od léta 2008. Praha je v kontextu zemí visegrádské čtyřky stabilně na druhém místě, i když se náskok Varšavy kvůli krizi významně zmenšil. Plné oživení evropského trhu s kancelářemi (tj. návrat k situaci před krizí) se očekává nejdříve v roce 2011.

Vezmeme-li v úvahu celkovou makroekonomickou situaci, zpomalení procesu pronájmu, výrazný pokles poptávky po nových kancelářích nepřekvapí. „Zatímco v západní Evropě jsme už v roce 2008 zaznamenali snížení poptávky o zhruba 20 procent, ve střední a východní Evropě v témže období poptávka stále rostla (v průměru až o 26 procent). V letošním roce se situace na kancelářském trhu do jisté míry vyrovná. V západní Evropě očekáváme další pokles až o 29 procent, ve střední a východní Evropě zaznamenáme prudký pokles poptávky místy až o 40 procent,“ říká Andrew Burrel, analytik londýnské centrály poradenské společnosti King Sturge.

#####Oživení zajistí dynamicky se rozvíjející služby

Podle analýz Oxford Economics dojde k oživení kancelářského trhu nejdříve ve městech, která se mohou chlubit koncentrací dynamicky rostoucích služeb (zejména ekonomického poradenství, právních služeb a účetnictví). V zemích západní Evropy by to měl být Milán (koeficient dlouhodobého ročního nárůstu pracovních míst ve službách +2,7 procenta), Londýn (+2,6 procenta) a dále Helsinky, Mnichov, Amsterodam, Stockholm, Barcelona a Frankfurt n. Mohanem (koeficient v rozmezí +2,5 procenta až +1,9 procenta).

V zemích střední a východní Evropy je nejvýraznější růst pracovních míst v kancelářích predikován Varšavě, která by měla mít nejvýraznější nárůst z celé Evropské unie na úrovni +3,3 procenta ročně. Zdravý růst by měla zaznamenat také Praha (+1,2 procenta) a Budapešť (+1,6 procenta). I když se ve střednědobém horizontu poptávka opět oživí, aktuálně je na trhu přebytek volných kanceláří. Ve všech sledovaných evropských městech se míra neobsazenosti zvýšila. V důsledku striktně omezeného financování nových projektů jsou letošní míry neobsazenosti zřejmě nejvyšší a měly by v roce 2010 začít pozvolna klesat.

#####Nájemné odolává drtivému tlaku

Předpokládáme, že korekce nájemného proběhnou v tomto roce, v příštím roce se nájmy stabilizují a od roku 2011 začnou opět růst. Stejně jako v loňském roce jsou nejdražší kanceláře v Londýně – West End (850 eur/ m2/rok). Letošní dvojkou je Ženeva, kde metr čtvereční moderních kanceláří stojí ročně 833 eur. Na třetím místě je stejně jako vloni Paříž s 650 eury/m2/rok. Středoevropským lídrem je Varšava (stejně jako vloni na 16. místě). Praha se s 264 eury/ m2/rok umístila letos na 21. místě, oproti loňskému 27. místu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!