Řecko zavádí katastr nemovitostí | E15.cz

Řecko zavádí katastr nemovitostí

Majitelé nemovitostí v Řecku jsou vzteky bez sebe, v čekárnách a před budovami úřadů se při teplotách kolem 38 stupňů ve stínu odehrávají chaotické scény.

Důvodem je rozhodnutí vlády zřídit - právě 180 let po získání nezávislosti země na Osmanské říši a pod tlakem Evropské unie - centrální katastr nemovitostí.

EU pohrozila Aténám sankcemi, pokud konečně nezavedou centrální registr nemovitostí. Jen Řecko a Albánie s tím v Evropě „pokulhávají“. Katastr nemovitostí je sporným bodem mezi Bruselem a Aténami už 25 let, jeho zřízení ale Řecko dosud opakované odkládalo. Teď se ovšem rozhodla konzervativní vláda premiéra Kostase Karamanlise tento gordický uzel rozetnout. Vysloužila si ale zničující kritiku v tisku, který označil její postup za „ukvapený a nepromyšlený“.

Dokonce i vládě blízký list Kathimerini přišel s výsměšnou karikaturou. Prostý Řek si na ní drží prst před ústy a šeptá: „Pssssst! Jinak se premiér probudí!“.

„Idea je to správná. Její realizace je ale - slušně řečeno - idiotská,“ hromoval rozdurděný Řek, který vystál před ohlašovacím střediskem na centrálním aténském náměstí sedmihodinovou frontu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!