Gólman Skácel. Muž, který se nevzdává | E15.cz

Gólman Skácel. Muž, který se nevzdává

Věčné putování Jindřicha Skácela zřejmě není u konce. Brankář, který má nálepku rebela, hledá už svůj patnáctý klub v kariéře.

S fotbalovými gólmany je to jako s vínem. Čím starší, tím lepší, traduje se. Jsou ale výjimky. Jednou z nich je Jindřich Skácel, pro jedny jen fotbalový vyvrhel, pro druhé nedobroušený klenot.

V sedmnácti letech byl v dresu Olomouce nejlépe hodnoceným brankářem ligy. O dvanáct let později je spasitelem třetiligových Mutěnic. Týmu, který se zachránil v posledním kole soutěže.

„Za šanci v Mutěnicích jsem ale rád. Odehrál jsem čtrnáct zápasů, fotbalově jsem se zase probudil,“ říká devětadvacetiletý brankář. Stále je kmenovým hráčem pražské Slavie, ale že by si s ní snad užíval mistrovské oslavy, to ho ani nenapadne. „Sice jí pořád patřím, ale žádné kontakty s klubem ani s hráči neudržuji. Vždycky mě jen někam pustí na hostování. To není mužstvo pro mě,“ tuší Skácel, že v pražském klubu už pro něj není místo.

Válka s Kubíčkem

Dalo by se čekat, že ve chvíli, kdy mu táhne na třicet, bude na vrcholu kariéry a sil. Ale není. Měl k tomu přitom velké předpoklady: výborný instinkt, reflexy. A ta výška…dva metry a čtyři centimetry z něj mohly udělat nepřekonatelného obra mezi tyčemi.

Jenže Skácel trpěl kvůli své jiskřivé povaze. Nikde dlouho nevydržel. Vždyť Mutěnice, kam přišel v zimě na hostování, jsou už jeho čtrnáctým klubem v kariéře. „Vymetal bary a sabotoval zápasy. To není rozhodně přístup profesionála,“ prohlašoval před lety šéf fotbalové Olomouce Jiří Kubíček na Skácelovu adresu.

Před odvetným zápasem Poháru UEFA v srpnu 1999 s Šerifem Tiraspol dokonce Kubíček gólmana nařknul, že finguje zranění. Mezi oběma muži začala mediální válka. Jejich ostrá vyjádření plnila stránky novin. Skácel se pak uzavřel, chtěl z Olomouce za každou cenu odejít. Nikdy už se ale nedokázal vrátit do bývalé formy. Trápil se a putoval mezi kluby.

Přitom měl našlápnuto hodně vysoko. Patřil mezi tahouny jednadvacítky, fotbaloví odborníci o něm mluvili jako o největším talentu desetiletí. Kam by to dotáhl, už se ale nikdo nedozví. „Pověsti zlého muže se asi nikdy nezbavím. Ale jsem prostě jiný, usměvavý, přímý. Na pana Kubíčka mám svůj názor. Je to člověk, který mi zničil kariéru,“ tvrdí dnes rozhodně gólman.

Skácel má pestrý fotbalový životopis. Před Mutěnicemi působil třeba v Drnovicích, Příbrami, Xaverově nebo Brně. Na zkoušku se vydal na doporučení spoluhráče ze Slavie Adauta dokonce i do Brazílie.

Brazilská zkouška štěstí

Byla to ale jen epizoda. Za druholigové kluby Santo André a Sao Bernardo odehrál pouhopouhé dva zápasy. Přesto si jihoamerické dobrodružství pochvaluje. „Naučil jsem se za půl roku portugalsky, našel jsem si tam přítelkyni. Navíc jsem získal pár důležitých kontaktů,“ vzpomíná Skácel, jehož s Brazilcem Adautem stále pojí pevné přátelství.

„Sice hraje teď za Žilinu, ale i tak jsme pořád v kontaktu. Alespoň jednou do měsíce se vidíme,“ říká gólman. A možná, že se uvidí ještě častěji. Na Skácela se totiž opět vyptávají kluby z vyšších soutěží. Jsou mezi nimi i ty prvoligové ze Slovenska.

„Mám i pár nabídek z druhé české a řecké ligy. Uvidíme, jak to dopadne. Ale není to tak, že bych chtěl z Mutěnic za každou cenu odejít,“ tvrdí prostějovský rodák.

Skácel svůj boj o návrat na vrchol, zdá se, nevzdává. Jeho snem už ale není jen fotbalová branka, peníze a potlesk tribun. „Chci pracovat jako manažer. Věřím, že díky znalosti portugalštiny se prosadím,“ říká muž s nálepkou rebela, jehož ambicí je přivést do Česka talentované hráče s brazilskou krví.

Jindřich Skácel * Narodil se 3. listopadu 1979 v Prostějově. * V roce 1997 zazářil v barvách Olomouce, v sedmnácti letech se stal nejlépe hodnoceným brankářem 1. ligy. * Odchytal čtrnáct zápasů za reprezentaci do jednadvaceti let. * V kariéře vystřídal čtrnáct klubů. * Je kmenovým hráčem pražské Slavie, nyní je na hostování v třetiligových Mutěnicích.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem