Plzeňští lékaři mají za sebou nejvíc operací nádorů jater v republice | E15.cz

Plzeňští lékaři mají za sebou nejvíc operací nádorů jater v republice

Na jícen je Olomouc, na žaludek je nejlepší Zlín a na játra zase nejvíc platí Plzeň.

Takhle mluví o českých městech špičkoví lékařští odborníci. Přiřazují je k orgánům, v úspěšnosti jejichž operací nemocnice v daném městě vyniká. A v Plzni jsou dnes nejlepší lékaři na operace nádorů jater.

Podle Tomáše Skalického z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni se loni v celé České republice odoperovalo na čtyři sta dvacet operací nádoru jater. Naprostou většinu provedli lékaři na pěti klinikách fakultních nemocnic v Plzni, Praze, Hradci Králové a Brně.

Plzeňští specialisté přitom provedli stovku z těchto operací, což je nejvíc ze všech. „Ještě před deseti lety jsme operovali jeden až dva nádory jater ročně, v poslední době je to v průměru ročně šedesát až osmdesát zhoubných nádorů, většinou metastáz od rakoviny tlustého střeva, prsu či ledvin,“ vypočítává přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Vladislav Třeška.

To se týká jak primárních nádorů, tak i metastáz, které pronikají z jiných rakovinou napadených částí těla.

Smutné prvenství

Na čtvrtém kongresu chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu, který Plzeň hostila, mohli domácí chirurgové svým kolegům vyprávět o svých bohatých zkušenostech. Plzeň má navíc jedno smutné prvenství: vede statistiku v počtu nádorových onemocnění jater, tlustého střeva a ledvin.

I přes rostoucí podíl operovatelných pacientů, jsou pořád zhruba dvě třetiny těch, u nichž nádor operovat nelze. „Ještě před dvěma lety jsme zhoubný nádor jater úspěšně operovali u zhruba deseti až dvaceti procent nemocných. Díky novým postupům je to dnes až čtyřicet procent,“ uvedl přednosta.

Při léčbě nádoru je nejdůležitější radikální chirurgický zákrok. Pacient se zjištěnou rakovinou jater, který nepodstoupí žádnou léčbu, má podle Třešky před sebou asi rok života.

„Pouze chemoterapeutická léčba mu život prodlouží o čtyřiadvacet až šestadvacet měsíců,“ říká Třeška. Pokud ale absolvuje chirurgickou operaci, má šanci na přežití pěti a více let zhruba polovina pacientů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!