Rekonstrukce hlavního nádraží pokračuje | E15.cz

Rekonstrukce hlavního nádraží pokračuje

České dráhy a Grandi Stazioni Česká republika na konci června slavnostně otevřely další zrekonstruované prostory pražského hlavního nádraží. Vyvrcholila tak druhá etapa rekonstrukce největšího českého nádraží.

To se nyní může pyšnit zejména novým ČD centrem, v němž najdou cestující na jednom místě veškeré služby, které potřebují k odbavení pro cestu vlakem. Současně s ním otevřela společnost Grandi Stazioni, která provádí rekonstrukci nádraží, nové obchody a služby pro cestující. „V novém ČD centru naleznou cestující přepážky základního, komplexního i přednostního odbavení a také nové informace. Do těchto nových prostor se přesune také cestovní kancelář ČD travel,“ říká Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu ČD. Změna v pojetí odbavení cestujících je v novém ČD centru viditelná na první pohled. Mezi cestujícími a zaměstnanci ČD totiž není tradiční oddělující skleněná přepážka a interiér je podobný jako například v bance. „Doufáme, že tak zvýšíme pohodlí cestujících při nákupu jízdních dokladů. O bezpečnost pokladních a cestujících se bude starat kamerový systém a bezpečnostní agentura,“ dodal Antonín Blažek.

#####Severní část haly je už nová

Výsledkem prvních dvou let rekonstrukce pražského hlavního nádraží je zcela zrekonstruovaná severní část nové odbavovací haly o celkové rozloze 15 775 metrů čtverečních. „V současné době zde již bylo nebo bude otevřeno 26 provozoven. Celkem vzniklo 4347 metrů čtverečních nových obchodních ploch za účelem poskytnutí moderních služeb a vytvoření příjemné atmosféry pro cestující,“ dodává generální ředitel Grandi Stazioni Fabbio Battaggia. V rámci druhé etapy rekonstrukce byla vybudována nová skleněná fasáda, zcela nové je také osvětlení a stropní podhledy, elektrické rozvody, revitalizována byla podlažní krytina. Pod stropy byly instalovány ochranné sítě proti holubům. V podzemních prostorách nádraží vzniklo jedinečné technické zázemí, které ovládá nový systém vytápění a klimatizace. Bezpečnost cestujících byla posílena instalací kontrolních kamer. Nové eskalátory ulehčí spojení mezi přízemím a prostory v prvním patře. Nově byly zprovozněny informační kiosky a tabule s informacemi o spojích.

#####Práce se přesouvají do jižní části haly

V průběhu tohoto léta bude zahájena třetí etapa rekonstrukce. Jižní část nové odbavovací haly bude postupně uzavírána, a to od vstupů až po nástupiště. Tato část by měla být hotova v druhé polovině příštího roku. Celková výše investice Grandi Stazioni Česká republika za projekty v České republice činí zhruba jednu miliardu korun. V polovině července pak na hlavním nádraží oficiálně skončila rekonstrukce nástupišť a kolejiště, která umožní výrazně zvýšit kapacitu nádraží. V blízké budoucnosti chce správa železnic opravit také ocelovou halu nad nástupišti. Stavba stála 1,6 miliardy korun, z toho zhruba 1,1 miliardy zaplatí evropské fondy. Rekonstrukce kolejiště a nástupišť plynule navázala na dokončení takzvaného Nového spojení za 9 miliard korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!