Reprezentanti: Chceme medaili | E15.cz

Reprezentanti: Chceme medaili

Štěpán Tomš

Boleslav bude mít na mistrovství světa ve florbalu dvojí zastoupení. Helsinský šampionát vyhlížejí Ondřej Fojta a Štěpán Slaný.

Reprezentační trenér Tomáš Trnavský zařadil do konečné sestavy pro prosincové mistrovství světa ve florbalu dva zástupce Billy Boy Mladá Boleslav. Útočník Ondřej Fojta s nominací nepočítal, obránce Štěpán Slaný o ni do poslední chvíle bojoval. „Zahrát si ve vyprodané Hartwall aréně bude skvělý zážitek. Konečně si chceme přivézt medaili,“ shodli se oba hráči.

Cítili jste své pozice před oznámením konečné nominace silné?
Štěpán: V reprezentaci jsem přibližně čtyři roky. Absolvoval jsem již mistrovství světa 2008 v Praze a všechno nasvědčovalo tomu, že by to mohlo vyjít i letos. Nakonec jede sedm obránců, v širším výběru jich bylo devět. Od trenérů jsem měl náznaky, že se mnou počítají, takže to až takové překvapení nebylo. Jsem za to rád.
Ondřej: O nominaci jsem se ani moc nestrachoval, protože jsem v ni prostě nevěřil. Když mi volal trenér Trnavský, že mě nominoval, měl jsem velkou radost.

Ondřeji, jak si vysvětlujete svou neúčast v reprezentační přípravě?
Ondřej: To nevím. Trenér asi potřeboval vyzkoušet jiné hráče, proto mě na přípravné zápasy nebral. Věděl, co ode mne může čekat.

Dělá vám problém přepnout z klubové úrovně na mezinárodní?
Štěpán: Dnes je i v extralize normální, že se zápasy hrají na tři lajny stejně jako v reprezentaci. Nasazení je však v národním mužstvu o hodně vyšší. Každý hráč se před reprezentačním trenérem snaží předvést a bojuje o svou nominaci. Nedá se to moc srovnávat, i když boleslavský florbal se stále zlepšuje. Také je tam už větší konkurence.
Ondřej: Národní tým vyžaduje větší nasazení, rychlost i důraz. Je to hodně odlišné, ale nemáme s tím problém.

Máte za sebou čtyřdenní soustředění. Na čem jste pracovali?
Štěpán: Soustředění v Bystřici pod Pernštejnem se zúčastnil pouze nejužší výběr. To bylo dobré v tom, že každý hráč věděl, na čem je. Před minulým mistrovstvím světa takové soustředění nebylo a každý bojoval o své místo do poslední chvíle. Tenkrát tam proto byly trochu napjaté vztahy, zato nyní to bylo v uvolněné náladě. Řešili jsme herní situace jako přesilovky a oslabení. Spíše to byla fáze dolaďování.

Jaká je v týmu nálada? Nastupujete po boku svých protihráčů z klubů.
Štěpán: Tým tvoří čeští hráči hrající v zahraničí, z české extraligy potom hráči top čtyřky – Chodova, Tatranu, Vítkovic a Boleslavi. O zápasech, co byly, se bavíme. Vyhrocená utkání už ale bereme se smíchem a s nadhledem.

S jakými ambicemi pojedete do Finska?
Štěpán: Očekávám medaili. Na domácím šampionátu jsme ji hodně chtěli, ale bohužel jsme podlehli v prodloužení Švýcarům a byl konec.
Ondřej: Měli bychom se dostat do semifinále. Záleží na našich výkonech, jestli nějaký cenný kov přivezeme.

Víte již, v jakých formacích budete nastupovat?
Štěpán: Zatím ne. Definitivně bude jasno na začátku turnaje, kdy budeme mít ještě několik tréninků. Vše zatím nasvědčuje tomu, že budu hrát v základní sestavě s Tomášem Chrápkem. Pakliže skončím jako náhradník, nic se nestane a budu tým podporovat.

Ondřej: Myslím, že nezačnu v prvních třech formacích, a budu sedět na lavičce. Zapojím se až během turnaje.

Koho považujete za největšího favorita turnaje?
Ondřej: Asi domácí Finy. V poslední době měli skvělé výsledky, docela vysoko porazili Švédy, proto favorizuji je. Zlato mohou vyhrát, pokud je ovšem my nevyřadíme v semifinále.

Autor: Štěpán Tomš
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!