Řezbář Josef Urban: Dřevo se snažím co nejméně pokazit | E15.cz

Řezbář Josef Urban: Dřevo se snažím co nejméně pokazit

Nápadité dřevěné plastiky doplněné polodrahokamy, děravé mísy, náboženské obrazy a kříže různých tvarů a velikostí vystavuje až do neděle 13. září v hranické Galerii M+M řezbář Josef Urban.

Hranice/ Charizmatický řezbář Josef Urban vystavuje v hranické Galerii M+M. Mezi plastikami, vyřezávanými obrazy a mísami mají své místo i dílka s vtipem jako děravé podnosy prapodivných tvarů.
Největším vystaveným kouskem je Povodňový kříž. „Stál roky rozpracovaný ve stodole, a když přišla v červnu do Hustopečí povodeň, byl metr pod vodou. Hned jsem věděl, co s ním,“ říká Urban. Ramena kříže tvoří ruce, uprostřed v sepětí. Kolem nich vytváří rukávy srdce. „Kříž bude stát v Hustopečích jako poděkování, že povodeň odnesla pouze věci a že nám pomohla srovnat žebříček hodnot,“ sděluje Urban.
Jak dodává, kříž je silný symbol, který toho hodně řekne. „Starý kříž je tvrdý, ale na výstavě mám i vodnářské kříže, které jsou jemnější. Všechny věci, které dělám, mají symboly. Člověk je musí hledat, dotknout se dřeva a v náznacích objevit něco pro sebe,“ objasňuje Urban. A k dotýkání nabádá i cedulka na výstavě. „Dřevo dotyk miluje, jeho posláním je sloužit, těšit a dodávat energii i dotykem,“ říká Urban. V každé jeho práci je kus vtipu. „Využívám krásy vad dřevin a dotvářím je řezbou nebo umístěním kamenů a polodrahokamů. Nejraději mám přírodně zabarvené dřeviny. Snažím se dřevo prací co nejméně pokazit, aby mohlo i nadále vyprávět příběhy, získané za desítky let svého růstu,“ dodává s úsměvem Urban. Výstava je v hranické galerii k vidění do neděle 13. září.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!