Rezidenční trh se postupně stabilizuje | E15.cz

Rezidenční trh se postupně stabilizuje

V první polovině roku 2010 zaznamenaly ceny rezidenčního bydlení v České republice marginální pokles v průměru o jedno až dvě procenta, což je známka jisté stabilizace cenové hladiny na českém rezidenčním trhu.

Zásadní cenové výkyvy se do konce letošního roku již nepředpokládají. Vyplývá to z výsledků šetření poradenské společnosti King Sturge. Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že počet zahajovaných bytů v první polovině roku 2010 poklesl meziročně v průměru o 22,5 procenta. Výrazněji se snížila výstavba bytů v bytových domech (o 35 procent), výstavba jednotek v rodinných domech klesla méně (o 13 procent). Dokončováno je zhruba stejné množství bytů jako v první polovině roku 2009. Ukazatelem snížené poptávky je více než 14procentní meziroční pokles poskytnutých úvěrů na bydlení, který vyplývá z dat uveřejněných za prvních šest měsíců roku 2010 Českou národní bankou.

Tato data ukazují, že objem poskytnutých úvěrů na bydlení klesá trvale od IV. čtvrtletí roku 2008. Za poklesem stojí kombinace několika faktorů – obava ze ztráty zaměstnání a neochota přijímat dlouhodobé závazky v podobě úvěru na bydlení, spekulace na další pokles cen rezidenčních nemovitostí, přísnější kritéria bank pro udílení úvěrů na bydlení či snížení výnosu z pronájmu rezidenční nemovitosti. „Oživení poptávky na rezidenčním trhu je závislé na celkovém zlepšení ekonomické situace v ČR a snížení nezaměstnanosti. Velkou roli hraje i subjektivní pocit, že kupující uzavírá dobrý nebo ještě lépe výhodný obchod,“ říká Ondřej Novotný, analytik poradenské společnosti King Sturge.

#####Propad nabídky projektů hlásí i Praha

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!