Roboti, kteří popírají fyzikální zákony

Podivný stříbrný obleček a křečovité pohyby. Až svět budou řídit roboti, oni budou připraveni.

První lidští roboti se objevili na televizních obrazovkách v šedesátých letech minulého století. Televizními pořady se poté inspirovaly černošské děti v Los Angeles, které vynalezly nový druh tance. V Karviné si zhruba před deseti lety se škubavými pohyby začaly jako první vyhrávat děti v místním ghettu. Částečně i u nich našel inspiraci mladý tanečník Daniel Herman (na snímku), který je v Karviné velkým propagátorem robotického tance. Kdy se o robotický tanec začali zajímat i nadšenci v Karviné? Někdy po roce 2000. Nejprve si na roboty začly hrát děti v ghettu pod vedením několika šikovných kluků. Ale spíš to byla taková zábava pro krácení dlouhé chvíle. Nedlouho poté vznikla skupina pod názvem Break Bones Crew. Založili ji kluci, kteří si oblíbili styl electric boogie, jehož součástí je i robotický tanec. Začali se mu věnovat naplno a neustále se zlepšovali. Až do současné podoby, kdy jsou jejich představení na vysoké úrovni. Po pár letech jsem se tomuto stylu začal věnovat i já.

Kolik lidí se tomuto stylu v Karviné věnuje? Když mluvíme o všech úrovních, tedy i o začátečnících, budou to desítky. Stále se najde spousta kluků, hlavně Romů, kteří se tímhle ve volném čase baví. Musím říct, že jsou fakt talentovaní, prostě to mají v genech. To, co jiným trvá natrénovat měsíce, oni umí za pár týdnů.

Máte v Karviné nějaké sídlo, kde se vyznavači tohoto stylu scházejí? V Karviné žádný takový klub, kde by se konala nějaká pravidelná vystoupení, není. Je tady spousta diskoték, ale na jiné styly se zapomíná. Občas se nějaké vystoupení koná v Juventusu, další vhodná místa nám chybí. Pronajali jsme si garáž, kde se scházíme, trénujeme, občas i vystupujeme pro známé.

Kdo nejvíc stojí o vaše vystoupení? To je různé. Jedno vystoupení electric boogie jsem připravil třeba pro výstavu hummerů. Hodně se líbíme asi i lidem na plesech, protože tam si mě zvou hodně často. Tancuju na různých večírcích, ale i na promocích a narozeninách. Byl jsem na akcích, kde jsem fakt nechápal, jak jsem se tam vlastně ocitl.

Jak býváte na vystoupení oblečený? Záleží na tom, co zrovna dělám. Když chtějí lidé Jacksona, převleču se za něj. Když chtějí robota, tak na něj mám taky kostým. Je to stříbrná klasika. Vypadám tak, jak si lidé odjakživa robota představují. Snažím se mu přiblížit nejen pohyby, ale i oblečením. Kalhoty i triko jsou udělané z černé třpytivé látky, na které jsou nalepené flitry. K tomu rukavice a pohodlné boty, a vystoupení je zase o něco efektnější.

Jakou hudbu si k vystoupení pouštíte? Spíš pomalejší. To proto, aby jednotlivé pohyby v hudbě lépe vynikly. Jsou to různé styly, snažím se je pravidelně obměňovat, abych nenudil pořád jedním vystoupením.

Čím si vás tento tanec získal? Ze začátku se mi líbilo, že na to holky letí. Když to člověk trochu uměl, tak na to fakt dokázal nějakou tu slečnu sbalit. Postupem času jsem ale zjišťoval, že má tenhle taneční styl i jiná kouzla. Třeba porušování fyzikálních zákonů. Zvládnu pohyby, které normálně člověk nezvládne. Posouvám vlastní limity. To vše tenhle styl nabízí. Když to porovnám například se společenským tancem, tak je v electric boogie daleko větší prostor pro originalitu a nové nápady.

Kdo je největším propagátorem electric boogie u nás? Díky nedávné televizní talentové soutěži se zviditelnila dvojice Hybrid´s crew. To jsou dva kluci z Orlové. Staršího z dvojice jsem dokonce učil některé vychytávky. Sešli jsme se den před castingem do soutěže, říkali mi o ní. Já se na casting kvůli jinému vystoupení dostat nemohl, ale sledoval jsem, jak se klukům daří. Tím, že došli až do finále, si udělali velké jméno a zviditelnili i tenhle styl.