Rock, dechovka, opera nebo pantomima? Vyberte nejlepší akci | E15.cz

Rock, dechovka, opera nebo pantomima? Vyberte nejlepší akci

Týdeník Sedmička vybral sedm nejpovedenějších kulturních akcí. Zvolte kulturní počin roku 2009!

Festivaly, koncerty, výstavy, divadelní představení, historické bitvy a mnoho dalšího. Kulturní rok 2009 byl v Polabí bohatý na zážitky. Jaký byl podle vás kulturní počin roku 2009? Sedmička vyjmenovala sedm nejzdařilejších akcí. Nejen z nich můžete vybírat a hlasovat pro svého kandidáta.

1. Barvy léta (hudební festival, Poděbrady)

Bahno, pivo, pohoda. Tak vypadal loňský ročník festivalu Barvy léta v Poděbradech. 18. července se areál u poděbradského jezera rozduněl v punkovém rytmu. Tisícovka návštěvníků, kterou neodradil ani vytrvalý déšť, viděla například kapely Lety mimo, Totální nasazení, Tony Ducháček and Garage a jako hvězdu večera Tři sestry.

Déšť udělal z prostoru před pódiem doslova bahenní lázeň. „Kvůli počasí to konečně nebyl přecpanej fesťák,“ napsal na internetovém fóru jeden z návštěvníků s přezdívkou Baskervill.

Proč Barvy léta: Kvůli počasí byly v roce 2009 opravdu jen pro ty nejotrlejší. Drží si svůj hudební styl.

2. GASK Artfest (multikulturní festival, Kutná Hora)

Přelom července a srpna patřil v Kutné Hoře premiérově festivalu GASK Artfest. Na své si přišli milovníci alternativní hudby, ale i příznivci filmu a moderního výtvarného umění.
Festival, kterým na deset dní ožilo nádvoří Jezuitské koleje, vznikl v souvislosti s plánovaným otevřením Galerie Středočeského kraje (GASK), která bude od května 2010 působit právě v Jezuitské koleji.

Proč GASK Artfest: Ukázal to nejlepší z alternativní scény, nabídl řadu kulturních možností.

3. Kašparův Mimoriál (festival neverbálního, pohybového a pouličního divadla, Kolín)
V polovině září se do Kolína sjeli mimové z celé republiky. Festival neverbálního, pohybového a pouličního divadla je největší akcí svého druhu v Česku.

Odkazuje na dílo francouzského komika a mima Jeana-Gasparda Debureau, který se roku 1796 narodil jako Jan Kašpar Dvořák právě v Kolíně.

Většina akcí se konala na Karlově náměstí, festivalem však ožila i kolínská synagoga nebo Řepařská drážka v Sendražicích. Jednou z největších hvězd byla dcera herce Boleslava Polívky Anna Polívková, jež v propadle pod pódiem Městského divadla předvedla autorské představení Pan Padlý.

Proč Kašparův kolínský Mimoriál: Originální akce, která na pár dní oživila centrum Kolína.

4. Kmochův Kolín(festival dechových orchestrů, Kolín)

Dechovku si ve spojení s Kolínem vybaví snad každý. Tradiční festival Kmochův Kolín je největší přehlídkou dechových orchestrů v Česku. Jméno dostal podle hudebního skladatele a dirigenta dechovky Jana Kmocha, který ve městě působil na přelomu 19. a 20. století.

Festival každoročně navštěvují tisíce hudebních příznivců. Loni se pořadatelé pokusili změnit zaběhnutou dramaturgii a přilákat více mladých lidí. Na Kmochově ostrově zaznělo i moderní pojetí dechovky. „Nemůžeme čekat, až nám vymřou posluchači i hudebníci,“ vysvětloval dramaturg festivalu Jiří Novák.

Proč Kmochův Kolín: Má značnou tradici a oblibu, program byl nabitý. Pořadatelé se nebojí nových trendů.

5. Královské stříbření (historické slavnosti, Kutná Hora)

Konec června v Kutné Hoře už poosmnácté patřil Královskému stříbření. Gotické slavnosti připomínají těžbu stříbra, se kterou je město neodmyslitelně spjato.

Historické uličky ožily příjezdem krále Václava IV. doprovázeného královskou družinou. Ale nejen to. Centrum Kutné Hory nabídlo návštěvníkům jarmarky, rytířské turnaje a mnoho dalšího včetně Stříbrné mše v chrámu svaté Barbory. Lidé mohli navštěvovat také kutnohorské památky, ve spoustě z nich byl připraven večerní program.

Proč Královské stříbření: Oslovilo všechny generace, město slavnostmi žilo.

6. Natruc (hudební festival, Kolín)

Kmochův ostrov v Kolíně hostil 22. srpna hudební festival Natruc. Fanoušci rockové hudby si užili vystoupení skupin Divokej Bill, Wohnout nebo Plexis.

Prostor ukázat se v přítomnosti zavedených jmen tradičně dostaly i místní mladé kapely. Festival Natruc se v Kolíně koná od roku 1998. Přestože loňský ročník ovlivnilo počasí a pořadatelé museli na poslední chvíli měnit některé účinkující, našlo si cestu na Kmochův ostrov přes tisíc lidí. Festival však pamatuje slavnější časy.

Proč Natruc: Příjemný festival v rodinném prostředí, klidnější alternativa k monstrózním akcím typu Rock for People.

7. Operní týden (hudební festival, Kutná Hora)

Mozart, Verdi, Orff… Co jméno, to pojem. Od 19. do 26. června hostila Kutná Hora festival Operní týden.

Působivá byla nejen sama slavná operní díla, ale především prostředí, ve kterém si je návštěvníci mohli vychutnat. Mozartovo Requiem rozeznělo katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, další kousky hostilo nádvoří Vlašského dvora nebo Tylovo divadlo.

Proč Operní týden: Operní díla vhodně zapadla do historického prostředí.
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!