Rodinný dům pro 21. století | E15.cz

Rodinný dům pro 21. století

Společnost CENTRAL GROUP pořádá pro vysokoškolské studenty architektonickou soutěž na zpracování návrhů moderně řešených staveb. Jaké jsou výsledky soutěže o nejlepší návrhy rodinného domu pro 21. století?

?

Vítězům studentské architektonické soutěže CENTRAL GROUP předal finanční odměny, a to ve výši 100 tisíc korun, 50 tisíc korun a 25 tisíc korun. Letošní rok se vybíralo ze 77 odevzdaných návrhů.

Nezávislá odborná porota pod vedením renomovaného historika architektury ing. arch. Zdeňka Lukeše vždy hodnotí především architektonickou hodnotu exteriéru a účelnost řešení interiéru domu.

Z odevzdaných návrhů porota vybírá vždy tři nejlepší. Jak hodnotil celkovou úroveň příspěvků, které prošly rukama poroty, předseda poroty architektů Zdeněk Lukeš?

My, porotci, jsme byli z předložených návrhů dost rozpačití. Mysleli jsme, že studenti budou skutečně navrhovat dům pro 21. století a že se trochu odvážou - zejména, když jde o studentskou soutěž. Převažovaly však návrhy v podstatě konvenční, byť některé zpracované celkem profesionálně. Proto jsme ocenili zejména ty méně tradiční projekty.

Dnešní mladí lidé - podle návrhů, které studenti přinesli - vnímají bydlení jako základní lidskou potřebu, nebo jen místo na přespání, které tak v běhu života mění? Nelze jednoznačně odpovědět - někteří to vnímají skutečně jen jako místo na přespání, jiní zase budují luxusní rezidence pro tu nejzámožnější klientelu.

Ideál by asi měl být někde mezi tím - navrhnout domky, které osloví mladé lidi, kteří mají rádi méně tradiční formy bydlení.

Central Group má řadu míst, kde v Prazei v jejím okolí staví. Který z realizovaných projektů považujete - jak architektonicky, tak místně zakomponovaný do lokality, za zdařilý? Domy v Radlicích nebo v Nových Stodůlkách patří k těm lepším ukázkám.

#####Hlavní cena

Hlavní cenu získala Lucia Hladná, studentka FA ČVUT v Praze. Porota ocenila vtipné řešení bydlení na skalním svahu, výtvarně a esteticky kvalitně zpracované. Úsporný, ale přesto funkční návrh s jednoduchou dispozicí vychází z celkové kompozice hmot. Návrh je i formálně a esteticky konzistentní a porotce přesvědčilo i grafické řešení.

#####Druhá cena

Druhou cenu, a tedy odměnu 50 tisíc korun, si rozdělili Filip Kotlář a Jan Jaroš, studenti VUT LIBEREC a FA ČVUT v Praze. Porota ocenila především odvážné, i když poněkud výstřední řešení umístění domu. Stejný motiv je ale možné využít i jinde než na stěně přehrady.

Návrh zůstává otevřenou strukturou a umožňuje různé varianty řešení. Přesto by porota doporučovala, aby pavlače byly přesunuty ke stěně, na které je celá konstrukce zavěšena.

#####Třetí cena

Třetí místo získal Miroslav Krůpa, student VUT v Brně. Porotu u jeho návrhu zaujalo především ekologické řešení. Civilní a neokázalá architektura využívající technicistní prvky prospívá domu ponořenému do země. Možné je ale i využití dekoru (perforované stěny).

Problémem je ale umístění bazénu - vzhledem k dispozici celého domu jej považuje porota za příliš formální.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!