Rok 2010 byl ve znamení stagnace, v roce 2011 přijde růst | E15.cz

Rok 2010 byl ve znamení stagnace, v roce 2011 přijde růst

Praha, Moravskoslezský kraj a Liberecko patří mezi jediné lokality České republiky, které v letošním roce ještě zaznamenaly dozvuk realitní krize a s ní související propad cen. Ostatní regiony zažily rok ve znamení stagnace. Ta se týkala jak cen bytů v cihle i panelu, tak rodinných domů i pronájmů.

Propad cen při nástupu hospodářské krize v roce 2009 dosáhl v průměru třiceti procent. Rok 2010 už ovšem byl ve znamení stabilizace trhu a ke snížení cen docházelo spíše ojediněle. Lokalitami, v nichž nastal pokles cen, v průměru okolo deseti procent, byly například Praha či větší města v Moravskoslezském a Libereckém kraji. V metropoli byl důvod letošního poklesu opřený o vysoce předražené nemovitosti, které v minulosti klesaly pomalu. Ve zbylých lokalitách šlo o nižší poptávku po nemovitostech v důsledku komplikované situace na trhu práce v daném regionu. V tuto chvíli se ceny ustálily na možném dnu,“ uvedl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

„Pro další pokles cen už není důvod. Na přelomu roku očekáváme v průměru naopak mírný nárůst cen - v horizontu několika, maximálně však pěti procent. Důvod pro růst je zřejmý: dochází ke zmírnění velmi přísné úvěrové politiky bankovních domů a ke stabilizaci na trhu práce,“ dodal. Lidé by tak opět mohli začít mít chuť investovat do nemovitostí.

#####Ceny novostaveb se výrazně propadly

Jedinou výjimkou v rámci celorepublikové cenové stagnace v realitní branži jsou ceny nově postavených bytů. Během roku 2009 propadly ceny novostaveb o 15 procent. Podle analýzy M&M Reality přitom jako jediná komodita na realitním trhu svého dna nedosáhly. Poptávka se v tuto chvíli zcela míjí s nabídkou. Reálný pokles cen developerských projektů vidí M&M Reality v horizontu 25 procent. O předražené, nekvalitní stavby v neatraktivních lokalitách navíc zájem není a v horizontu několika let ani nebude. Stavby připomínající novodobá panelová sídliště bez infrastruktury za nesmyslné mnohamilionové částky nikoho neoslovují. Cesta je tak pro developery jediná: jít s cenou dolů.

Mírný nárůst cen se dá očekávat u nově postavených rodinných domů. „Očekáváme nastartování nové vlny poptávky u nově postavených rodinných domků. Jde o atraktivní bydlení, kde poptávka ochladla jen kvůli nestabilní situaci na trhu práce - pokud si klienti nejsou jisti zaměstnáním, nechtějí se zadlužovat. Poptávka ovšem nebude tak masivní jako například v roce 2007. Půjde o novostavby do 3,5 milionu korun z kvalitních materiálů, v lokalitách s dobrou dopravní dostupností, mimo satelitní městečka bez nadstandardní infrastruktury. V průběhu zimy očekáváme slevy formou bonusů, v polovině roku 2011 pak navýšení cen zhruba o sedm procent,“ upřesnil Miroslav Jonáš.

#####Dolů již nepůjdou ani ceny panelových bytů

Po propadu cen z prvního pololetí 2009 už klesat nebudou ani panelová sídliště. Jejich ceny šly v celostátním průměru od roku 2008 dolů zhruba až o čtyřicet procent. Nyní se dostaly na reálnou hodnotu - propad v případě neatraktivních panelových sídlišť splnil svou roli. Díky tomu se tyto nemovitosti staly pro svou cílovou skupinu opět cenově dostupnými. V průměru za celou Českou republiku proto M&M Reality očekávají stagnaci. Stagnaci cen předpokládají M&M Reality i v případě nájemného.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!