Rokle hostila evropský autokros | E15.cz

Rokle hostila evropský autokros

Nejlepší evropští autokrosaři bojovali o víkendu v Přerově. Králem smolařů se stal domácí favorit Ladislav Hanák

Oblaka prachu, ohlušující řev motorů a plameny šlehající z výfuků. Obvyklá kulisa doprovázela osmý podnik seriálu evropského autokrosového šampionátu, který se jel o víkendu v Přerovské rokli. Jediný, kdo si musel připadat jako v pekle, byl domácí jezdec Ladislav Hanák.
„Je to neuvěřitelná smůla. Přišli jsme o oba motory. To se mi za celou kariéru ještě nestalo,“ zkroušeně hodnotil víkendové vystoupení Hanák. Dvojnásobný mistr Evropy sice úvodní dvě rozjížďky ovládl, ale už během té druhé ho zradil motor. Ve třetí rozjížďce jej zklamal i náhradní motor a na start finále se obhájce titulu nepostavil. Se sedmi body tak bral v Přerově jen desáté místo. Před posledními dvěma závody ztrácí na vedoucího Víta Nosálka, který o víkendu vyhrál, třináct bodů. Stříbrný v Divizi 3A dojel Ondřej Musil a poslední místo na bedně obsadil Němec Michael Buddelmeyer. S autokrosem se v rokli loučil druhý přerovský zástupce v Divizi 3A, Petr Švestka. Ten bral nakonec šestou příčku, čímž potěšil svého otce. Předseda přerovského autoklubu a organizátor Jindřich Švestka má však vážné výhrady k současnému stavu autokrosového světa. Stejně jako jeho syn i on tak v rokli oblékal tričko s nápisem „adios autokros“. Svou poslední akci v rokli si ale Švestka senior pochvaloval. „Podnik se vydařil. Přálo nám i počasí a cestu do rokle si našlo dost diváků, a to i zahraničních. Závody se obešly bez vážnějších incidentů, časový harmonogram jsme dodrželi téměř na sto procent. Hodnocení pozorovatele FIA bylo velice dobré a i já hodnotím závod jako úspěšný,“ shrnul Jindřich Švestka.

V české režii

Královskou Divizi 3 do 4000 ccm v Přerově ovládl Martin Švábenský před Romanem Kalvodou a Petrem Turkem. Posledně jmenovaný se tak přiblížil v průběžné klasifikaci k vedoucímu Nizozemci Glennu van Rosmalenovi na tři body. Ten za Čechy zaostával už v rozjížďkách. Ve finále se Holanďan nevešel ani do desítky, když dojel až jedenáctý. V ostře sledované Divizi 3A do 1600 ccm se mezi zmiňované Čechy dokázal dostat pouze pátý Nizozemec Sjaak Spies.
Jen v Divizi 1 patřil nejvyšší stupeň zahraničnímu jezdci. Rus Vadim Makarov vyhrál v Přerově šestý závod v řadě a v čele má už čtyřiadvacetibodový náskok na Václava Fejfara.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!