Rozmach Pekingu | E15.cz

Rozmach Pekingu

Pekingský stadion pro Letní olympijské hry 2008, dílo švýcarských architektů Jacquesa Herzoga a Pierra de Meurona, byl označen americkým časopisem Time za jedno z nejlepších architektonických děl roku 2007.

Ptačí hnízdo - to je přezdívka pro hlavní stadion blížící se pekingské olympiády - pojme 91 000 diváků. Vyprojektovali jej známí švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron pro letošní olympijské hry, které zde budou zahájeny 8. srpna. Americký magazín Time označil Ptačí hnízdo spolu s dalšími devíti stavbami za nejlepší architektonické dílo roku 2007. Kromě stadionu byly ve skupině vyznamenaných další tři projekty z Pekingu. Letos 8. srpna se zde bude konat zahajovací ceremonie Letních olympijských her 2008. Stadion má být dokončen během letošního března. Projektu se kromě švýcarského ateliéru, který je rovněž autorem mnichovského stadionu Alianz Arena, zúčastnil čínský umělec Ai Weiwei. Ten se nicméně kvůli čínské propagandě kolem olympijských her od svého uměleckého příspěvku distancoval.

Kromě olympijského stadionu byla vybrána centrála čínské státní televize CCTV, která má být rovněž dokončena do zahájení olympijských her. Jeho neobvyklá konstrukce je dílem holandského architekta Rema Kolhaase a německého architekta Ole Scheerena, který pět let celou stavbu řídil.

Třetím pekingským projektem vyznamenaným časopisem Time je tzv. Hybrid Link, jehož autorem je americký architekt Steven Holl. Jedná se o ekologický obytný projekt, který představuje městskou čtvrť v Pekingu. Osm obytných věží je spojeno ve dvacátém poschodí obchody a městskými a uměleckými zařízeními. Bydlení tu má najít 2500 obyvatel.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!