Rozzářené vánoční město svítí zeleně a bíle | E15.cz

Rozzářené vánoční město svítí zeleně a bíle

Noční Frýdek-Místek bude až do Tří králů zářit. Rozsvítila ho vánoční výzdoba.

Na stožárech pouličního osvětlení a ve větvích vybraných stromů visí ozdoby s motivy zvonků, sněhových vloček a luceren i svítící řetězy, které obyvatelé města znají z minulých let. Výzdoba ve Frýdku-Místku má i některé novinky. Je to padesát zábleskových žárovek na vánočním stromě, který stojí na náměstí Svobody. „Jeho výzdobu tvoří také LED diodové řetězy v ledově bílé a zelené barvě. Vánoční smrk na Zámeckém náměstí osvětlují bílé žárovkové řetězy,“ doplňuje mluvčí magistrátu Jana Matějíková.
Nové ozdoby mi město pořídilo, aby ušetřilo. LED diody totiž spotřebují mnohem méně elektřiny než obyčejní žárovky. Před rokem je pracovníci Technických služeb začali postupně vyměňovat. O vánoční ozdoby se zaměstnanci Technických služeb pečlivě starají. Jakmile je po Třech králích sundají, důkladně je vysuší, očistí zoxidované kovové součásti a u starších typů vymění vadné žárovky. Potom ozdoby i řetězy uloží do suchého skladu. Jejich čas přijde opět na konci listopadu. Ve Frýdku-Místku je tradice, že na smrk, který stojí na náměstí Svobody, připraví ozdoby každý rok někdo jiný. Obvykle jsou to školáci. Letos padla volba na 4. Základní školu na Komenského ulici. „Děti vyrobily vánoční ozdoby z polystyrénu. Podle šablony vyřezaly lupénkovou pilkou sněhuláky, zvonky, jablka a hvězdy. Některé ozdoby nastříkaly stříbrnou barvou, ale většina zůstala bílá,” prozradila ředitelka školy Jiřina Raszková.
Školáci si přípravu ozdob užívali. „Těšili se, až své rodiče přivedou na náměstí a ukážou jim své dílo,” potvrzuje ředitelka.
Vánoční výzdoba ulic a náměstí má u nás krátkou tradici.

Staniol, vata a větévky

„Za komunistů nic podobného nebylo. Předzvěstí Vánoc byl pro mě křupající sníh, kterým jsme s rodiči ráno chodili do kostela na roráty, a ozdobené výklady obchodů,“ vzpomíná jedenašedesátiletý místní rodák Josef Kleinwächter.
V dětství se před výlohami prodejen často zastavoval. Zdobili je zruční aranžéři. Při nedostatku materiálu museli mít hodně fantazie, aby všechny výklady nevypadaly stejně. Na ředitelstvích podniků navíc každý rok vyhlašovali soutěž o nejhezčí vánoční výlohu.
„Aranžéři obvykle používali hobrové desky, které polepili staniolem. Z vaty udělali sněhuláky,přidali lesklé střapce a řetězy, baňky a větévky jehličnanů a jmelí,“ popisuje pamětník. Dříve s vánoční výzdobou v  bchodech začínali týden před první adventní nedělí. „Nynější supermarkety mají Vánoce už od září. Jenom aby prodaly co nejvíce zboží,“ poukazuje Kleinwächter.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!