RPG chce navýšit investice do oprav bytového fondu | E15.cz

RPG chce navýšit investice do oprav bytového fondu

Realitní skupina RPG Real Estate (RPG RE), která vlastní někdejší byty OKD, chce v příštích třech letech navýšit investice do oprav bytového fondu a plánuje proinvestovat téměř tři miliardy korun.

Realitní skupina RPG Real Estate (RPG RE), která vlastní někdejší byty OKD, chce v příštích třech letech navýšit investice do oprav bytového fondu a plánuje proinvestovat téměř tři miliardy korun.

Řada nájemníků by přitom chtěla byty získat do svého vlastnictví a tvrdí, že jim právo na jejich přednostní koupi za netržní cenu zajišťuje privatizační smlouva o prodeji státního podílu v těžební společnosti OKD. RPG RE ale prodej bytů trvale odmítá. Plánovaná investice tří miliard korun je zhruba stejná suma, jakou společnost do oprav vložila za posledních pět let. Zanedbanost bytového fondu má přitom skupina vyčíslenu na přibližně 17 miliard korun a nedostatečná péče o bytový fond je častou výhradou nájemníků. Roman Macháček, předseda sdružení BYTYOKD. CZ, které usiluje o prodej bytů do vlastnictví nájemníků, označuje plánované investice za pouhý alibismus.

„Investují dlouhodobě pouze peníze, které vyberou od nájemníků. Z našeho pohledu to není ani investice, je to pouze přerozdělování peněz nájemníků. Jsme přesvědčeni, že nájemníci by to byli schopni dělat lépe a efektivněji a nemuseli bychom platit drahou správu,” uvedl Macháček. Doplnil, že ve většině domů se budou pouze zvyšovat nájmy a prakticky se v nich nebude dít téměř nic. „Vybírají obrovské peníze z nájmu nebytových prostor, které jsou v těch domech, a tyto peníze pět let do oprav těch domů neinvestují a vyvádí je neznámo kam,” tvrdí Macháček.

Sdružení dlouhodobě usiluje o odkup bytů za netržní cenu například prostřednictvím demonstrací, politické podpory ČSSD, stížnosti Evropské komisi i žalob na ministerstvo financí. RPG RE vlastní přes 44 tisíc bytů ve 27 městech a obcích Moravskoslezského kraje, v nichž žije přes 100 tisíc lidí. Na nájemném ročně vybere zhruba 800 až 900 milionů korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!