Rückl: Lvů děláme víc, protože neznáme počet nominací | E15.cz

Rückl: Lvů děláme víc, protože neznáme počet nominací

V nižborských sklárnách letos sošky Českých lvů vyráběli už podeváté. A majitel firmy Jiří Rückl u toho nesměl chybět.

Jak moc je pro vaši sklárnu, která dodává sklo i prezidentům a papežům, výroba filmových Českých lvů významná?

Je to pro nás mimořádná událost. Výroba sošek křišťálového lva je velice prestižní, ale taky náročná. Technologicky je to složité. Nejdřív vyrobit polotovar na huti, který se pak brousí, leští, pískuje, zlatí. Trvá to týdny. Podílí se na tom prakticky všechny profese, jež ve sklárně máme. Je to velice honosné zboží a s tím souvisí i jeho význam pro naši sklárnu. Lvi jsou pro nás prestižní a marketingově zajímavou záležitostí.

Vždy musíte dělat i náhradní sošky. Kolik jich letos bude?

Musíme sošek dělat víc, protože nikdy nevíme, jak dopadnou nominace. Zatím nejdrastičtější byly nominace, kdy je vyhrálo Fimfárum. V jediné kategorii totiž byli hned čtyři ocenění lidé. Takže je nutné dělat rezervu. Pravidelně namísto šestnácti kusů jich děláme tak devatenáct dvacet. Dřív jsme jich dělali i třicet. Teď už se výroba zdokonalila.

Zminil jste, že se na výrobě podílí všechny profese. Kolik je to lidí?

Je to kolem deseti lidí. Skláři, lisaři, brusiči, malíři. Pravidelně výrobu sleduji, je u toho i moje dcera, která je ředitelkou sklárny.

Komu byste letos sošku přál?

Zatím nebyl nominační večer, ten bude až 6. února. Teprve pak začneme fandit. Já ovšem žádného favorita nemám, protože do kina nechodím, jen se dívám na televizi. Dokonce i na vyhlašování, kam jsme zvaní, chodí jen dcera. Naše sošky už má spousta známých herců. I těch starších, kteří už mezi námi nejsou. Napadá mě třeba pan Brodský. Ale ani mezi herci nemám žádného favorita. Takže se nechám překvapit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!