Rumunští dělníci jsou už doma, obviněné ´otrokáře´ soudci propustili | E15.cz

Rumunští dělníci jsou už doma, obviněné ´otrokáře´ soudci propustili

Dvě stovky cizinců odvezly autobusy zpět do Rumunska, zadržení ´bodyguardi´ jsou vyšetřovaní na svobodě.

Čtyři zadržené muže obviněné z otrokářských praktik vůči rumunským dělníkům pustili plzeňští soudci na svobodu. Miroslav Mlčák a Boris Valový ani na jednoho z obviněných neuvalili vazbu, spokojili se s písemným příslibem, že budou soudu k dispozici, na dva ´bodyguardy´ (jak je rumunští dělníci nazývali) bude dohlížet probační úředník.
Je jisté, že tři cizinci a jeden Čech, které v sobotu policie obvinila z omezování osobní svobody, pokusu ublížení na zdraví a vydírání, mohou jen těžko ovlivňovat ´postižené´.
Téměř dvě stovky Rumunů totiž na náklady magistrátu už dopravily do rumunského Aradu autobusy. Město vynaložených asi 400 tisíc korun na dopravu bude vyžadovat na ministerstvu vnitra, to už přislíbilo, že peníze proplatí, zároveň zdůraznilo, že celou částku bude chtít zpátky od lidí, kteří celou situaci způsobili.
Skupina rumunských dělníků se podle prvotních informací o víkendu vzbouřila proti pracovním podmínkám, nízkému platu a stěžovali si také na špatný stav ubytoven. Při potyčce dvou skupin cizinců – nejspíš dělníků a jejich strážců – došlo ke zranění jednoho z dělníků. Dvě stovky dělníků poté odešli na policii, aby celou záležitost vylíčili a domáhali se odjezdu domů.
Dělníci tvrdili, že pracovali v zahradnictví WW FLORA dvanáct hodin denně, ale dostávali v přepočtu pouhé dva tisíce korun měsíčně, přitom měli slíbeno více než patnáct tisíc korun. V Plzni pracovala skupina Rumunů asi tři měsíce.
Lidé kolem pracovní agentury, která dělníky zaměstnávala, však tvrdí zcela něco jiného. Dělníci dostávali údajně za práci patnáct tisíc korun čistého a dva tisíce, o nichž Rumuni mluví, byla pouze záloha vyplácená po pětistovce týdně. Také úroveň ubytoven ve Wenzigově ulici, v Malesicích a na Zátiší podle nich byla standardní – tedy s elektřinou, topením, teplou vodou, pračkou, kuchyňkou se sporáky, navíc byla pro pracovníky agentury prý ubytovna zcela zdarma.
Podle rumunského koordinátora Štefana, který je jedním z obviněných, navíc dělníci při odchodu některé pokoje zcela zdevastovali – prokopli dveře, zničili pračky a ledničky, ukradli vnitřní vybavení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!