Rusko: nový trh pro design | E15.cz

Rusko: nový trh pro design

Doposud jsme regiony na východ od našich hranic v souvislosti s designem příliš nevnímali. Moskva a další města bývalého Sovětského svazu ale znamenají nový a velmi perspektivní trh nejen pro designový nábytek.

Luxusní auta patří k nejprodávanějším komoditám na ruském Top trhu, jen v roce 2006 se jich v Rusku prodalo 840 tisíc a prodeje značek jako Bentley, Jaguar, Hummer, Maserati nebo Ferrari rostou o stovky procent ročně. Jen americký Hummer má v Moskvě hned tři prodejce, kteří za měsíc prodají tolik aut, co na celém evropském trhu za rok. Poptávce po designovém vybavení pochopitelně nahrává také developerský boom nejen v Moskvě a Petrohradě, ale i dlouhá desetiletí nedostupné značky, které teď jedna za druhou otevírají své showroomy a prodejny designu.

#####Nové možnosti pro designéry

Před několika týdny skončil moskevský veletrh designu Saloni WorldWide Moscow, který se již počtvrté - jako odnož slavné milánské přehlídky - etabloval v Moskvě. Obrovský trh Ruské federace samozřejmě láká nejen designéry, ale především výrobce a prodejce designu (jako ostatně všeho, co lze na stomilionovém trhu prodat).

Více než třicetiprocentní nárůst jak výstavních ploch, tak návštěvníků na tomto „importovaném“ italském veletrhu jasně ukázal, že i přes celosvětovou ekonomickou krizi se na východních trzích dá uspět a především díky rozloze regionu i nenasycené poptávce se prodeji designového nábytku a bytového vybavení bude dařit. Podle aktuálních čísel ze Saloni WorldWide Moscow vzrostl meziročně ruský prodej jen v oblasti designového nábytku o 12 procent, zatímco na tradičních evropských trzích spíše stagnuje.

#####Daří se zejména Italům

Italský export do Ruska v oblasti designového nábytku a vybavení pak meziročně narostl o 27 procent. A není to jen Rusko, Ukrajina, ale i Gruzie, Litva a další pobaltské republiky, kde se designu aktuálně daří. Moskvu a Petrohrad dnes na světové mapě designu najdeme podobně jako New York nebo Dubaj. Byť jsou preference značek a designu mezi bohatými Rusy jiné než v tradičních evropských zemích, prodejci si ruský trh chválí, protože v topsegmentu roste jako žádný jiný.

Export na Dálný východ a do Ruska se meziročně zvyšuje o desítky procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!