Rusové a Ukrajinci se těší na nákupy | E15.cz

Rusové a Ukrajinci se těší na nákupy

Východní trhy jsou pro investory čím dál přitažlivější, což platí zejména o dvou nejlidnatějších postsovětských státech - Ruské federaci se 142 miliony a Ukrajině s 52 miliony obyvatel. Do výstavby nákupních center v Rusku se zapojila rovněž česká skupina ECM.

Ruská ekonomika roste o sedm až osm procent ročně a hlad po spotřebním zboží zde vychází ze sílící koupěschopnosti populace - reálné příjmy se loni meziročně zvýšily o 10,4 procenta, přičemž reálné mzdy stouply o více než 16 procent. Na Ukrajině se do roku 2020 očekává zdvojnásobení hrubého domácího produktu. Výrazná hospodářská dynamika především v Rusku dala v posledních letech vzniknout relativně silné střední vrstvě spotřebitelů pohánějících růst maloobchodního prodeje tempem, jež lze v ročním měřítku vyjádřit dvoumístnými čísly.

#####Nabídka center zaostává

#####Šance pro odvážné

Příležitostí nabízejících se v Rusku a na Ukrajině se nyní chopily dvě významné developerské společnosti - ECE International se sídlem v Hamburku a americká Developers Diversified Realty - a vytvořily joint venture se základním kapitálem 225 milionů dolarů. Partnerské podnikání, do něhož Američané vložili 75procentní podíl a Němci zbytek, je zaměřeno na výstavbu a následný provoz nákupních center v tamních městech nad půl milionu obyvatel. Jdou zejména do regionů, protože v Moskvě a Petrohradu začala výstavba nákupních kapacit již před několika lety. V nejbližších pěti letech chtějí vybudovat objekty v celkové hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Za praktickou stránku věci - tedy projekt, výstavbu, průběžné financování, správu a pronájem má zodpovídat ECE. První nákupní komplex - Golden Ring Gallery - takto vzniká v Jaroslavli, povolžské metropoli s 600 tisíc obyvatel, vzdálené 250 kilometrů od Moskvy. Ve středu jednoho z nejstarších a také turisticky nejpřitažlivějších ruských měst staví ECE za 150 milionů eur obchodní centrum v západním stylu, o rozloze cca 60 tisíc m2 a s 1100 parkovacími místy.

Na podobný nákupní objekt se těší též průmyslová půlmilionová Rjazaň ležící 180 kilometrů od Moskvy. Je to první projekt, na jehož realizaci se spolu s ECE podílí česká skupina ECM v rámci své expanze na nové trhy. Náklady se odhadují na 100 milionů eur, čímž se Ryazan Shopping Center stává jednou z vůbec největších investic v regionu.

Moderní centrum Zolotoj Treugolnik vzniká v sedmisettisícovém městě Togliatti, kde je soustředěn ruský automobilový průmysl. Na Ukrajině je v současné době několik návrhů nákupních center pro tamní velkoměsta v projekční fázi.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!