Růst zájmu o kanceláře ovlivní vývoj ekonomiky v příštích měsících | E15.cz

Růst zájmu o kanceláře ovlivní vývoj ekonomiky v příštích měsících

První pololetí letošního roku prokázalo, že krize na kancelářském trhu trvá a předpověď nejbližší budoucnosti je značně nejistá. Podle nejnovější studie společnosti CB Richard Ellis (CBRE) by oživení pražského trhu mohlo nastat ke konci roku 2010.

První pololetí letošního roku prokázalo, že krize na kancelářském trhu trvá a předpověď nejbližší budoucnosti je značně nejistá. Podle nejnovější studie společnosti CB Richard Ellis (CBRE) by oživení pražského trhu mohlo nastat ke konci roku 2010.

„Případné oživení trhu závisí na růstu české ekonomiky a na ochotě firem investovat do nových prostor,“ říká vedoucí pronájmu kanceláří CBRE Jan Lovětínský.

Je konec roku opravdu tím termínem, kdy by mohlo dojít k oživení trhu s kancelářskými nemovitostmi, nebo to nevidíte tak optimisticky?

Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Záleží opravdu na tom, co udělá nejen česká ekonomika, ale i jak se bude vyvíjet ekonomika globální. Optimistický scénář říká, že Řecko na tom nebude tak špatně a ostatní země, které na tom nejsou nejlépe, se také vzpamatují, poroste německá ekonomika a do roka jsme opět v prosperující ekonomice. Pak je tu ale pesimistický scénář, který předpokládá růst problémů v Řecku a dalších zemích, stagnaci ekonomiky v celé eurozóně – a pak bude na trhu s kancelářskými nemovitostmi minimální aktivita. Zatím se zdá, že na Českou republiku byl dopad krize minimální. Prognózy jsou relativně optimistické a od počátku roku 2011 by mohlo přijít silnější oživení.

Jak změnila krize vztah pronajímatele a nájemníka?

Zaregistrovali jste masové případy insolvencí firem, nebo se jedná spíše o ojedinělé případy?

Pár takových případů jsme zaznamenali, ale není to rozhodně žádný masový trend. Neočekávám, že by se v tomto situace dále zhoršovala. Kusé zprávy z trhu hovoří o tom, že nájemci udělali všechno pro to, aby své firmy stabilizovali, a nyní čekají na zlepšení.

Zaznamenali jste nárůst počtu neplatičů?

Krize může určitě posloužit i jako záminka pro to, aby nájemci využili pozici lépe vyjednaných podmínek a mohli oddalovat platbu svých závazků. Nejedná se ale o nějaký širší fenomén.

Je momentálně v Praze dostatek kanceláří ve všech lokalitách, nebo jsou lokality, kde volné kapacity neseženete?

Pravidelně sledujeme situaci na kancelářských trzích zhruba stejně velkých evropských měst, jako je Praha, která je stále na třetině svého potenciálu. Samozřejmě je to vize na delší období, není to o tom, že bychom nyní mohli na trh dodat velké množství nových kanceláří. To by asi nedopadlo dobře. Pravda je taková, že jsme stále rostoucí trh, pořád má město kancelářských prostor málo. Pokud se bavíme o prime budovách, má zejména centrum Prahy omezenou kapacitu. Poměrně nízká neobsazenost je také na Andělu. V případě, že by nějaká větší firma nad 100 zaměstnanců chtěla jít na Anděl či do centra, tak má minimální možnosti. Taková firma bude mít větší výběr třeba v Karlíně nebo na Pankráci.

Jakou budoucnost dáváte B kancelářím nebo kancelářím v panelových domech?

Myslím si, že všechno má svůj účel. Některé panelákové kanceláře nebo třeba kanceláře v činžovních domech se změní na byty, pořád je tu prostor pro rozvoj. Firmy jsou stále bohatší a mohou si dovolit jít do lepšího, mít podzemní garáže, centrální recepci atd. Ne všechny samozřejmě budou mít na to, aby šly na Anděl, ale budou mít peníze na to, aby šly do kvalitní, moderní budovy v méně exponované lokalitě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!