Rychlejší výstavba sítí má zatím zelenou | E15.cz

Rychlejší výstavba sítí má zatím zelenou

Senátní návrh, který má urychlit výstavbu energetických sítí a vodních děl, sněmovna podpořila v prvním čtení. Podle předkladatelů má usnadnit výstavbu zejména dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín, odkládanou stavbu jezů na Labi a budování protipovodňových opatření.

[file:7643:small:right]

Vláda však s novelou nesouhlasí a kritizovali ji také někteří poslanci. Návrhu na zamítnutí ale předloha odolala. Senátoři návrh předložili jako novelu zákona o urychlení výstavby dopravní a technické infrastruktury. Tento zákon původně předložila ve sněmovně skupina poslanců a urychlit měl pouze výstavbu rychlostní komunikace R35. Během projednávání se ale schválením pozměňovacího návrhu změnil na zákon urychlující výstavbu technické a dopravní infrastruktury. Senátoři navrhují, aby se na energetické sítě a vodní díla vztahovala stejná pravidla jako na dálnice a silnice.

Zákon by prohlásil jejich výstavbu za veřejný zájem. Prohlášení za veřejný zájem má podle tvůrců návrhu podléhat přísnému procesu a bude se týkat jen strategické infrastruktury. V souladu se zákonem bude poté možný odkup dotčených pozemků za tržní cenu, vyvlastnění zákon umožní jen v případě nedohody. Vláda s návrhem nesouhlasila. Podle kabinetu tento návrh jen zhoršuje současný stav roztříštěnosti a nepřehlednosti výkonu státní správy ve výstavbě a vedl by k prodlužování správního řízení. Novela podle vlády například zavádí nové pojmy, které zákon nezná, jako například stavby elektrizační nebo plynárenské soustavy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!