S Adinou jsme měly jiná témata k hovoru než Mladou Boleslav | E15.cz

S Adinou jsme měly jiná témata k hovoru než Mladou Boleslav

Hana Hejduková

Na vernisáž výstavy v Muzeu Mladoboleslavska přijela také téměř devadesátiletá Eva Gerová. Ta natočila během pouhých dvou let dvanáct filmů a v několika se potkala s Adinou Mandlovou. „Natáčení bylo pro Gerovou úlet, nerada na něj vzpomíná,“ říká Aleš Cibulka, jenž se zajímá o hvězdy pamětnických filmů. Gerová se na za

Můžete jako pamětnice posoudit, nakolik je její kniha Dneska už se tomu směju pravdivá?
Hodně se týkala éry, kdy jsem již s Adinou nebyla, například období po její politické havárii. K tomu se nemohu vyjadřovat. Pokud si ale pamatuji na naše společné období, působí její vyprávění reálně. Bylo popsáno přesně. Ona byla vůbec dost realistický člověk.

Když jste s ní pracovala, vzpomněla si na Boleslav?
Asi jsme se k tomu nedostaly. Ale víte, my jsme měly tehdy jiné věci k hovoru. Aktuálnější. Krásně mluvila o svém otci, toho měla moc ráda. Sama nebyla šťastná. Byla takový ten člověk, o kterých se říká, na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal. Svěřila se mi třeba, že v noci nemůže spát, že celou noc svítí, což bylo důsledkem jejího psychického rozpoložení. Měla nějaký veliký malér s muži.

Myslíte zneužívání, o kterém se mluví?
Něco tam určitě bylo. Trauma si nesla celý život. Nejvíc jí ale asi ublížilo, že neporodila dítě, že potratila. Toužila po normálním životě. Ona tato kariéra není nic příznivého pro lidskou duši. Nepřináší žádné štěstí.

Proto jste z ní utekla?
Ano, utekla jsem báječně. Byl to osud. Vdala jsem se brzo, měla děti a byla s nimi doma. Po válce byl navíc zájem o jiné typy dívek, do filmů jako Anna Proletářka nás neangažovali. Vidím to ale jako nesmírné štěstí. Svou druhou profesi jsem měla velmi ráda. /hh/

Autor: Hana Hejduková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!