S městem opravdu žije | E15.cz

S městem opravdu žije

Hana Hejduková

Z jedenadvaceti lidí vybraných týdeníkem Sedmička si obyvatelé Mladé Boleslavi za osobnost města zvolili Karla Herčíka.

Jít s historikem a bývalým starostou Karlem Herčíkem po ulici je zážitek. Poutavě vypráví a zároveň si stihne krásný nový rok popřát takřka se všemi, které potkáváme. V Boleslavi jej lidé skutečně znají.
„Ve svých letech zůstává pořád nad věcí, svůj, chodí rád na fotbal, na hokej a hodně dělá pro Boleslav i pro seniory, které seznamuje s historií při procházkách po městě,“ říká obyvatelka města Jana Huzilová.
Podobný názor se objevil vícekrát. „Podle mne toho ví o Boleslavi nejvíc, je to historik. Ještě jsem uvažoval o Josefu Donátovi. Ti ostatní jsou různí závodníci, některým jde jen o peníze a podobně,“ uvažoval Josef Jeništa z Boleslavi.
Lidé střední a starší generace Herčíka v anketě většinou zmínili, i když se nakonec třeba rozhodli pro někoho jiného.
Pro jeho vztah k Boleslavi a pozici ve městě je charakteristická už situace, kdy si pro výtisk Sedmičky do redakce přijde starší pán. „Není to pan Herčík? Karle, od rána tě hledám!“ zaraduje se a už vyndavá starý rukopis, s jehož přečtením potřebuje pomoct. Další den mu jej historik nese do schránky.
Za Karlem Herčíkem se v anketě podle hlasování 112 lidí umístil herec Ota Jirák před hokejovým brankářem Markem Schwarzem na třetím místě. Oba i díky hlasům náctiletých Boleslavanů. Mladší z nich volili nejvíce jednoznačně sportovce. Ti na hranici dospělosti pak přidávali i herce, malíře a učitele Stanislava Kováře či sbormistra Milana Klipce.

Autor: Hana Hejduková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!