„S továrnou se chceme rozloučit hudebním festivalem“ | E15.cz

„S továrnou se chceme rozloučit hudebním festivalem“

Objekty bývalé továrny na výrobu textilu v Berouně pronajímají majitelé živnostníkům, sdružením a soukromým osobám. Téměř celý blok s osmi garážemi využívali majitelé obytných minibusů. Duchovním otcem spolku se „srdcem“ v bývalé Tibě je osmatřicetiletý Jiří Novák z Berouna.

Jaké jsou v Tibě podmínky pro činnost vašeho spolku?

Objekty jsou zchátralé a vyrabované. Museli jsme opravit střechy, abychom v garážích mohli parkovat auta. Krade se tady ale dál. Na začátku roku byla ještě ve všech garážích elektřina. Opakovanými nájezdy některých našich spoluobčanů však zmizela prakticky veškerá elektroinstalace. Teď jsme my i spřátelená banda motorkářů ze sousedství bez proudu.

Mají pro vás v současné situaci takové prostory smysl?

Nemají. Svého času jsme tady parkovali veškeré typy dodávek, které Volkswagen vyráběl od šestašedesátého roku až do roku dva tisíce tři. Dnes jsme tu zůstali dva. Každý parkujeme jinde. Potkáváme se na mém webu vwbusforum.net a na cestách.

Živnostníci tam ještě zůstávají?

Podniká tady kromě jiných jeden seveřan. Ručně vyrábí svíčky, se kterými se svítí údajně i na Pražském hradě. Zámečnická dílna s několika zaměstnanci je také ještě v provozu. Nikdo zatím nedostal výpověď, pokud vím. Je nicméně prozřetelné počítat s brzkým koncem.

Jak vnímáte rozpad této fabriky?

Bydlím od narození asi dvě stě mětrů od továrny. Změna je tu nezbytná. Nic to však nemění na tom, že je mi z toho chmurno a sentimentálno. Po dohodě s majiteli bychom tady v té melancholii ještě před demolicí rádi uspořádali rozlučkový blues-rockový festival. Je to však zatím ve fázi nápadu a spíš zbožného přání

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!